פרקינסון

מחלת הפרקינסון: התסמינים הלא-מוטוריים מתקדמים מהר יותר

לדברי החוקרים, התוצאות מדגימות את חשיבות הערכת NMS, הניתנת כעת לביצוע בעזרת שיטה חדשה, במסגרת הטיפול במחלת הפרקינסון

08.10.2013, 08:11

בהמשך לפיתוח שיטת דירוג חומרת פרקינסון והשלכותיה לפי הסימנים הלא-מוטוריים (non motor symptoms‏, NMS) של המחלה, ביקשו חוקרים מאוניברסיטת King’s College ובית החולים Guys & St Thomas שבלונדון, לבדוק את המתאם שבין חומרת התסמינים המוטוריים והלא-מוטוריים בשלביה השונים של המחלה.

המחקר הוצג לפני מספר ימים (3 באוקטובר) בקונגרס הפרקינסון העולמי שנערך במונטריאול, קנדה. החוקרים סקרו את הנתונים הרטרוספקטביים ופרוספקטיביים של 517 חולי פרקינסון שנאספו במסגרת מחקרי התיקוף של סולם חומרת NMS. NMS נמצאו כמעט בכל החולים, ורק אדם אחד (0.19%) דיווח על היעדר NMS כלל.

בהצלבה של חומרת התסמינים הלא-מוטוריים לחומרת התסמינים המוטוריים על סמך סולם Hoehn ו-Yahr נמצא כי התסמינים הלא-מוטוריים התקדמו מהר יותר מאלו המוטוריים: בעוד ש-30% מהנבדקים, בגיל ממוצע של 68±12 שנים, שסבלו מ-NMS בדרגה 2 (מתוך 7) סבלו גם מסימנים מוטוריים קלים יחסית (שלב 2 בדירוג Hoehn ו-Yahr)‏, עם התקדמות התסמינים הלא-מוטוריים התבהר הפער - 23% מהנבדקים שסבלו מ-NMS חמורים הציגו תסמינים מוטוריים קלים יותר מאלו הלא-מוטוריים עם ציון חציוני של 2 בדירוג Hoehn ו- Yahr, וגם אצל 21% מהנבדקים שסבלו מ-NMS חמורים מאוד נמצא ציון חציוני נמוך יחסית, 2.5, בסולם Hoehn ו Yahr, אשר לא תאם את התקדמות המחלה מבחינת הסימנים הלא-מוטוריים.

בקרב אלו עם ציון חומרת NMS 3-4 נצפו סוגי NMS נפרדים כולל או עם מרכיב בולט של שינה, לאות וכו', בנוסף לתסמינים במערכת העיכול והשתן.

לדברי החוקרים, התוצאות מדגימות את חשיבות הערכת NMS, הניתנת כעת לביצוע באופן מסודר בעזרת הכלים שפותחו, במסגרת הטיפול המקיף במחלת פרקינסון.

מקור:
1. Ray Chaudhuri K, Rojo JM, Schapira AHV, et al. A Proposal for a Comprehensive Grading of Parkinson’s Disease Severity Combining Motor and Non-Motor Assessments: Meeting an Unmet Need. PLoS ONE [Internet] 2013 [cited 2013 Oct 4];8(2):e57221. Available from: 

נושאים קשורים:  פרקינסון,  מחקרים
תגובות