חדשות

ציטאלופרם מסייע לאי-שקט באלצהיימר, אך גורם לתופעות לוואי

מחקר קובע, כי מינון של 30 מ"ג ביום אמנם היה יעיל, אך ירידה קוגניטיבית והארכת מקטע ה-QT מטילים בספק את היכולת לטפל במינון זה

25.02.2014, 09:24

אי-שקט הוא תופעה שרבים מחולי האלצהיימר סובלים ממנה, הנוטה להיות קשה לטיפול. יש המטפלים בתופעה בתרופות אנטיפסיכוטיות, על אף סיכון מוגבר לתמותה ויעילות המוטלת בספק. ציטאלופרם (ציפרמיל, רסיטל, ציטאלופרם) שייך לקבוצת המעכבים הסלקטיביים של ספיגה מחדש של סרוטונין (SSRIs) והוצע כטיפול אפשרי לבעיה. מטרת המחקר לבדוק את יעילותו במקרה זה.

קרוב ל-200 חולים, הסובלים בסבירות גבוהה מאלצהיימר וכן מאי שקט קליני קיבלו התערבות פסיכולוגית וחולקו רנדומלית, באופן כפול סמיות, לקבלת ציטאלופרם במינון מטרה של 30 מ"ג ליום (בעלייה אטית על פני 3 שבועות) או פלסבו למשך 9 שבועות.

לאחר 9 שבועות חולים שטופלו בציטאלופרם הראו שיפור בכל המדדים שבדקו אי שקט. יחד עם זאת, בחולים שטופלו בציטאלופרם חלה החמרה קוגניטיבית משמעותית יותר יחסית לפלסבו, והם סבלו יותר מתופעות של חוסר תאבון, שלשולים וחום סיסטמי. בקבוצת הפלסבו סבלו החולים מחוסר שינה ומאובדן משקל יותר מקבוצת הטיפול. נפילות היו יותר שכיחות בקבוצת הטיפול. לא היה הבדל משמעותי בהיפונתרמיה בין הקבוצות. תרשימי אק"ג היו רק לחלק מהחולים. טיפול בציטאלופרם גרם להארכה של מקטע QT יותר מפלסבו.

החוקרים מסכמים, שלטיפול בציטאלופרם השפעה מיטיבה על אי שקט שסובלים ממנו חולי אלצהיימר, אולם תופעות הלוואי, ובעיקר הירידה הקוגניטיבית והארכת מקטע ה-QT מטילים בשאלה את הטיפול במינון של 30 מ"ג ליום בחולים אלו.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Porsteinsson AP, Drye LT, Pollock BG. Effect of Citalopram on Agitation in Alzheimer DiseaseThe CitAD Randomized Clinical Trial. JAMA. 2014;311(7):682-691

נושאים קשורים:  חדשות,  אלצהיימר,  אי-שקט,  תופעות לוואי,  ציטאלופרם,  QT,  הפרעה קוגניטיבית
תגובות