חדשות

מחקר מצא קשר בין נטילת סטטינים לבין פעילות גופנית נמוכה

בין ההסברים האפשריים שמצאו החוקרים האמריקאים: נוטלי סטיטנים בגיל מבוגר התלוננו על כאבי שרירים בעקבות פעילות גופנית

קשישים הנוטלים סטטינים פעילים פחות מבחינה גופנית לעומת בני גילם שאינם נוטלים את התרופה להורדת כולסטרול; כך נטען במחקר תצפיתי חדש, שעליו דווח במהדורה המקוונת של JAMA internal Medicine.

במסגרת המחקר נמצא, כי קשישים הנוטלים סטטינים שחוברו למערכת המודדת תנועה (Accelerometry Data) עסקו פחות זמן בפעילות גופנית מתונה (בשיעור של 5.4 דקות בממוצע פחות מקבוצת ההשוואה ביום) ופחות דקות בפעילות נמרצת (פחות 0.6 דקות). הם גם בילו יותר זמן בישיבה (7.6 דקות יותר ביום).

המחקר הובל על ידי ד"ר דיויד לי, מאוניברסיטת המדינה באורגון והקולג' האוניברסיטאי למדעי הבריאות בפורטלנד. החוקרים קבעו, כי אחת הסיבות האפשריות לפעילות גופנית פחותה בקרב נוטלי התרופה להורדת כולסטרול, היא משום שייתכן שאחת מתופעות הלוואי שלה הם כאבי שרירים או עייפות שרירים (Exercise Induced myopathy).

במאמר נלווה לדיווח, שכתבה ד"ר ביאטריס גולומב מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, הדגישה הרופאה שממצאי המחקר אין פירושם שעל הרופאים לשנות את ההמלצות לנטילת סטטינים למטופליהם. זאת, משום שבעבור מטופלים רבים ישנם יתרונות רבים בנטילת התרופה, ושיעור התמותה בקרב נוטלי סטטינים עם מחלת לב נמוכה יותר מאחרים.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סטטינים,  קשישים,  תופעות לוואי,  פעילות גופנית,  כאבי שרירים
תגובות
 
גל גדות ליאל
22.06.2014, 19:57

בנוגע לסטטינים וכאבי שרירים פורסם לגבי ליפיטור יש נוסחה חדשה ולכל יצרן שם אחר. אני נוטל ליפיטור 40 כל פעם משנים לי בבית המרקחת את הליפיטור וכל פעם יש לי תופעות לואי שונות . האם יש אפשרות לקבל הרחבה נושא? תודה