חדשות

מחקר מצא קשר בין סוגי התקרחות לבין הופעת סרטן ערמונית

מחברי המחקר החדש סבורים כי גורמים גנטיים הקובעים את צורת ההתקרחות בגברים קשורים גם לסיכון מוגבר לסבול מסרטן הערמונית

מחקר חדש מצא, כי גברים בגיל 45 עם התקרחות מתונה בקדמת הראש ותבנית התקרחות של "כתר" מצויים בסיכון מוגבר כדי 40% לפתח סרטן ערמונית, לעומת לא-מתקרחים בגיל הזה; המחקר פורסם בשבוע שעבר בכתב העת לאונקולוגיה קלינית.

בראש צוות המחקר עמד ד"ר מייקל קוק מהמחלקה לאפידמיולוגיה של הסרטן וגנטיקה במכון הסרטן הלאומי (NCI) של ארה"ב. העבודה כללה ניתוח נתונים לגבי למעלה מ-39 אלף גברים בארה"ב עם סרטן ערמונית, ריאה והמעי הגס בגילאי 74-55. הגברים התבקשו לתאר את תצורת ההתקרחות ואובדן השיער בגיל 45.

באוכלוסיית המחקר התגלו 1,138 מקרים של סרטן ערמונית, כעבור יותר משנתיים וחצי בממוצע מתחילת המעקב, כאשר 571 מהם היו בשלב III ומעלה, השלב האגרסיבי של המחלה. לא נמצא קשר מובהק לסרטן ערמונית אצל גברים עם תצורות אחרות של התקרחות או שכלל לא הראו סימני איבוד שיער.

ד"ר קוק התראיין בנושא הזה לכתב העת "פורבס" ואמר, כי "הקשר כנראה אינו מקרי ועם זאת מדובר בתאימות (קורלציה) בין תצורת התקרחות מסוימת לבין סרטן הערמונית ולא כגורם ישיר או משפיע. אינני חושב שגברים קרחים צריכים לחשוש או להיות מוטרדים מאחר שגורמים גנטיים והורמונאליים מכתיבים את תבנית ההתקרחות והסיכון לסרטן הערמונית, אבל ראוי לדעת על ההקשר".

הוא ציין, כי אחת ממגבלות המחקר שהוביל היא הסתמכות על זיכרונם של הגברים שתושאלו לצורך איסוף הנתונים, לגבי הופעת הקרחת שלהם, תבנית ההתקרחות והתקדמותה - שנים לא מעטות קודם לכן. "עם זאת בסוגיה זו הזיכרון של הגברים הוא בדרך כלל מתון עד טוב", הוסיף ד"ר קוק.

מחקרים קודמים קישרו בין התקרחות לבין מחלת לב.

לדיווח על המחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן הערמונית,  גברים,  סיכון,  קרחת
תגובות
 
צבי
23.09.2014, 08:54

יש הגיון בדבר , כנראה דרך הקשר להורמון DHT הקשור גם בהקרחה וגם בסרטן ערמונית.

השאלה המתבקשת עכשיו האם תרופה כגון פרופסיה, המורידה את רמות DHT וגורמת להצמחת שיער, גם מפחיתה את הסיכון לסרטן