חדשות

מספר מקרי הלוקמיה בגיל מבוגר עלול לקפוץ עם העלייה בתוחלת החיים

כך מצאו חוקרים בארה"ב, שטוענים כי אצל כ-70% ממי שהגיעו לשנות ה-90 לחייהם אפשר למצוא "טעויות גנטיות" העלולות להוביל להתפתחות לוקמיה

חולים קשישים (צילום: אילוסטרציה)
חולים קשישים (צילום: אילוסטרציה)

אצל כמעט 70% מהאנשים הבריאים המגיעים לשנות ה-90 של חייהם קיימות "טעויות גנטיות", שעשויות להוביל להופעת לוקמיה; כך מצא מחקר חדש, שפורסם בסוף השבוע בכתב העת המדעי Cell.

לוקמיה נחשבת לרוב כמחלת סרטן בקרב ילדים, אולם סוגים אחדים ממנה נעשים יותר נפוצים בקרב קשישים. החוקרים שפירסמו את המאמר הזהירו, כי מספר המקרים של חולי לוקמיה עלול לנסוק ככל שתוחלת החיים בעולם תעלה.

המחקר בוצע במכון "סנג'ר" של אוניברסיטת קיימברידג' וכלל אנליזה של דגימות דם שנלקחו מ-4,219 אנשים. הצוות התמקד בבדיקות מוטציות שנמצאו בדנ"א ושיש להן קשר עם סרטני דם. די היה בתא דם אחד מתוך מאות שנבדקו ואשר נתגלתה בו מוטציה - כדי ליצור את הסיכון המוגבר ללוקמיה.

התחזית היא, ש-1 מכל 3 בנות ו-1 מכל 4 בנים שנולדים בימים אלו צפוי לחיות 100 שנה ומעלה

החוקרים סיכמו את הממצאים בנתונים המספריים הבאים וציינו, כי מדובר בתוצאות מפתיעות: להערכתם אצל 20% מבני ה-50 קיים פוטנציאל למוטציה סרטנית ושיעור זה עולה עד 70% בקרב בני 90.

אחד מחברי צוות המחקר, ד"ר ג'ורג' ואסיליאו (Vassiliou), אמר ל-BBC: "חשדנו זה מכבר כי נגלה מוטציות אלו, אבל לא ציפינו שיהיו לכך השלכות הקשורות להזדקנות. הרבה יותר אנשים מכפי שהיה צפוי עד כה מתחילים 'לצעוד בדרך ללוקמיה' ככל שהם מזדקנים. למזלנו, רק מעטים יגיעו לסוף הדרך ויחלו".

עם זאת לממצא החדש, הדגישו החוקרים, יש השלכות מרחיקות לכת מבחינת הרפואה המניעתית. בעוד שההתקדמות ללוקמיה נחשב כיום למצב נדיר, ההערכה עתה היא שזה יהיה מצב נפוץ הרבה יותר כאשר תוחלת החיים תעלה בשנים הבאות. התחזית היא, ש-1 מכל 3 בנות ו-1 מכל 4 בנים שנולדים בימים אלו צפוי לחיות 100 שנה ומעלה.

ההשלכות המעשיות מתוצאות המחקר, קבעו החוקרים, הן כי יש צורך לבצע סריקות של דגימות דם לאיתור מוטציות אלו, על מנת לזהות בשלב מוקדם אנשים המצויים בסיכון לפתח לוקמיה בשלב מאוחר של חייהם.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  לוקמיה,  תוחלת חיים,  דנא,  סרטן דם
תגובות