מחקרים

דלדול שרירים משפיע על שליש מדיירי בתי האבות בטורקיה

במחקר שבחן את השכיחות והמאפיינים של דלדול שרירים נמצא, כי גברים, דיירים צעירים יותר ואלו הסובלים מתת-תזונה או ממחלות כרוניות נמצאים בסיכון מוגבר לתופעה

שרירים בקרב מבוגרים וקשישים (צילום: אילוסטרציה)

מספר מחקרים ניסו בעבר להגדיר קריטריונים לאבחון התסמונת הגריאטרית דלדול שרירים (sarcopenia). המחקרים על שכיחות דלדול שרירים בטורקיה מוגבלים, בין השאר עקב היעדר ערכי ייחוס (reference values) סטנדרטיים שיסייעו לאבחון.

מחקר זה בחן את השכיחות של דלדול שרירים ואת השפעותיו על דיירים קשישים בבתי אבות בטורקיה, בהתאם לדוח של EWGSOPי (European Working Group on Sarcopenia in Older People).

במחקר השתתפו 211 דיירי בתי אבות, אשר עברו מדידות אנתרופומטריות והערכות של מסת השריר, חוזק השריר ויכולת התפקוד הפיזי. מסת השריר של דיירי בתי האבות הושוותה לאוכלוסיה ביקורת בריאה בגילאי 18-45. גיל המשתתפים הממוצע היה 77.3±7.2 שנים, 59% היו נשים ו- 37.5% היו מבוגרים-צעירים.

השכיחות של דלדול שרירים בקרב דיירי בתי האבות היתה 33.6%. מבין המשתתפים הסובלים מדלדול שרירים, 32.4% היו נשים ו- 67.6% היו גברים.

דלדול שרירים היה נפוץ יותר בקרב גברים, מבוגרים-צעירים ודיירים עם מחלת פרקינסון או מחלת ריאות כרונית חסימתית (COPD), אך שכיחה פחות בקרב דיירים עם השמנת יתר (obesity). לא נמצא קשר בין יכולת התפקוד היומיומי, אשר נמדד על ידי Barthel index, לבין דלדול שרירים.

מחקר זה הראה כי כאשר יושמו קריטריוני האבחון של EWGSOP , השכיחות של דלדול שרירים בקרב דיירי בתי אבות היתה 33.6%. כמו כן נמצא כי דלדול שרירים שכיח יותר בקרב גברים ובקרב הדיירים הצעירים יותר בבתי האבות, וכן בקרב דיירים עם או בסיכון לתת-תזונה.

מקור: 
P.T. Tasar, S. Sahin, E. Karaman, M.G. Ulusoy, S. Duman, A. Berdeli, F. Akcicek. Prevalence and risk factors of sarcopenia in elderly nursing home residents. European Gariatric Medicine. Available online 1 April 2015.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלדול שרירים,  sarcopenia,  בית אבות,  EWGSOP,  מדידות אנתרופומטריות,  מסת שריר,  מחלת פרקינסון,  מחלת ריאות כרונית חסימתית,  COPD,  טורקיה
תגובות