חדשות

מחקר בטכניון: ב-62% מהשתלים הדנטליים השלמים לכאורה נמצאו פגמים וסדקים

המחקר בדק 100 שתלים דנטליים שהוסרו בשל נסיגת חניכיים ומצא, כי בשני שלישים מהם היו פגמים וסדקים, למרות שנראו שלמים; החוקרת הראשית: "לשפר איכות השתלים"

תמונות מיקרוסקופ אלקטרונים של סדקים מלאים שזוהו בפני השטח של שתלים שהוצאו עקב סיבוכים ביולוגיים (צילום: דוברות הטכניון)

מחקר שבוצע בטכניון בחיפה, בשיתוף בית הספר להתמחות ברפואת שיניים במרכז הרפואי "רמב"ם", מצא כי בחלק גדול מהשתלים הדנטליים הנראים שלמים לכאורה נמצאים סדקים ופגמים אחרים, שהם תוצאה של שחיקה.

את המחקר ביצעה רופאת השיניים ד"ר קרן שמטוב-יונה, בהנחיית פרופסור דניאל ריטל מהפקולטה להנדסת מכונות. מאמר על המחקר פורסם בכתב העת Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials. כתבי עת מקצועיים בתחום רפואת השיניים תקפו את תוצאות המחקר, סיפרה ד"ר שמטוב-יונה, אבל קהילת החוקרים בהנדסה הרפואית דווקא מגלה בו התעניינות רבה.

שתלים דנטליים, מסרה החוקרת, מהווים תחליף זמין ויעיל לשיניים טבעיות. השימוש ההולך ומתרחב בשתלים מוביל לפיתוח מתמיד של שתלים וחלקי שתלים חדשים, תוך שינוי של התכן והגאומטריה.

ד"ר קרן שמטוב-יונה (צילום: "הטכניון")

ד"ר קרן שמטוב-יונה (צילום: "הטכניון")

"ראוי שקהילת רופאי השיניים וקהילת יצרני השתלים יפעלו לשיפור איכות השתל ולפיתוח דרכים לזיהוי מוקדם של סדקים ושברים"

לדברי ד"ר שמטוב-יונה, "ישראל נמצאת כיום בחוד החנית של טכנולוגיית השתלים הדנטליים, עם נתח שוק מרשים. אולם ככל שמתרחב השימוש בשתלים מתגלים בהם גם סיבוכים מכניים, פגמים ובעיות. אחד הסיבוכים הנדירים הוא שבר בשתל או בחלקיו כתוצאה משימוש ממושך. במקרים מסוימים מצריך שבר כזה הסרה של השתל והחלפתו – כך שמדובר בהליך כירורגי מורכב".

ד"ר שמטוב-יונה חוקרת בשנים האחרונות את הסיבוכים המכניים בשתלים דנטליים, ובעיקר את מנגנון הכשל המכונה "התעייפות מכנית". היא החלה בכך במסגרת עבודת המאסטר, שבה עסקה בהשפעת תוכן השתל וסביבת חלל הפה על חוזקם של השתלים ועל היווצרות "ההתעייפות המכנית". היא המשיכה את העבודה לצורך קבלת תואר שלישי.

באחד הניסויים שבוצעו במסגרת המחקר הנוכחי, סיפרה, נאספו מאה שתלים דנטליים מארבע מרפאות שיניים שונות בישראל. כל השתלים, שהוצאו מפיותיהם של מטופלים בעקבות נסיגת עצם, נראו שלמים לחלוטין. עם זאת, בדיקה של כל אחד מהם במיקרוסקופ אלקטרונים סורק, העלתה ממצאים מפתיעים: ב-62% מהשתלים השלמים לכאורה נמצאו סדקים ופגמים בשלבי התפתחות שונים.

על השאלה אם ממצאי המחקר אמורים להדאיג את מי שעבר השתלה בעבר, אמרה עורכת המחקר: "עדיין מוקדם לתת על כך תשובה חד משמעית. שברים בשתלים הם סיבוכים נדירים,. אצל כל אדם עשויות להיות נסיבות רלוונטיות שונות. עם זאת, אין ספק שהכוחות המופעלים בזמן לעיסה וסגירת הפה עשויים להוביל במרוצת הזמן להתעייפות ולשבר. לפיכך, ראוי שקהילת רופאי השיניים וקהילת יצרני השתלים יפעלו לשיפור איכות השתל ולפיתוח דרכים לזיהוי מוקדם של סדקים ושברים".

המחקר החדש שמבצעת עתה ד"ר שמטוב-יונה עוסק בסיבות להתפתחות הסדקים, במטרה לפתח פתרונות חדשים שיאריכו את עמידותו המכנית של השתל.

פרופ' דניאל ריטל (צילום: "הטכניון")

פרופ' דניאל ריטל (צילום: "הטכניון")

פרופסור ריטל ציין, כי "הטכניון הוא מקום אידיאלי למחקר שכזה, שכן נדרש כאן גישור בין ההנדסה למדעי החיים. שתלים דנטליים אינם יכולים להתקיים בלי רפואת שיניים, אולם ללא מחקר הנדסי הם לא יוכלו להשתכלל ולהשתפר"

נושאים קשורים:  חדשות,  שתלים דנטליים,  כשל ההתעייפות המכנית,  הטכניון,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות