חדשות

יוזמה חדשה ב"בילינסון": קבוצות תמיכה למשפחות הממתינים להשתלות כבד

מי שיזמה את הקמת קבוצות התמיכה החדשות היא ד"ר מיכל כהן-נפתלי; "הרגשתי תסכול שלא היתה לי כתובת להפנות אליה את המשפחות ולהציע תמיכה"

ניתוח השתלה (אילוסטרציה)
לחברות הביטוח רשימות מוגבלות של מנתחים עם פריסה מוגבלת ומועדון חברים מצומצם (אילוסטרציה)

ד"ר מיכל כהן-נפתלי, רופאה בכירה במכון למחלות כבד במרכז הרפואי "בילינסון", יזמה את הקמתן של קבוצות התמיכה הראשונות בישראל למשפחות הממתינות להשתלת כבד. את קבוצות התמיכה ינהלו קואצ'ריות (מאמנות אישיות).

ד"ר מיכל כהן (צילום: פרטי)

ד"ר מיכל כהן (צילום: פרטי)

"'בילינסון' הוא המרכז הרפואי הגדול בישראל להשתלות כבד", אמרה ד"ר כהן, "ובאופן טבעי אני רואה הרבה מאוד מועמדים להשתלה שמגיעים בליווי בני משפחה. אני יושבת מול משפחות שמרגישות חוסר אונים, פחד מהלא נודע, משפחות המשתפות אותי בקשיי היומיום שלהן ובסבל".

לדבריה, "כרופאה המלווה את האנשים הללו תקופה ארוכה, הרגשתי תסכול רב על שלא היתה לי כתובת שאני יכולה להפנות אליה את המשפחות ולהציע תמיכה. לכן אני כל כך שמחה שהצלחנו לייצר את החיבור המצוין הזה עם מאמנות ולסייע למשפחות בשיתוף ובמתן כלים להתמודדות טובה יותר".

כ-130 חולים ממתינים כיום להשתלות כבד. בין 40 ל-50 השתלות כבד מתבצעות מדי שנה. רוב חולי הכבד הם בני 60-40 – כלומר בקבוצת הגיל הפעילה בשוק העבודה. לרוב הם גם בעלי משפחות.

עקב מחלת הכבד החולים נחלשים, זקוקים לעזרה פיזית ולעתים גם קיימת פגיעה קוגניטיבית. משפחותיהן מתמודדות עם קשיים תפקודיים, חברתיים וכלכליים ונותרות ללא מענה ואינן יודעות כיצד להתמודד עם המצב החדש.

שתי הקואצ'ריות שינהלו בפועל את המיזם, התמודדו גם הן עם בן משפחה שחלה - ומכאן רכשו את ההבנה בדבר צורך בתמיכה בבני המשפחה. לפי הודעת בית החולים, "אחת לשבועיים הקבוצה תיפגש למפגש שבו בני המשפחה יכולים לשתף, לפרוק, לתת ולקבל עצות".

נושאים קשורים:  חדשות,  קבוצות תמיכה,  השתלות כבד,  ד"ר מיכל כהן-נפתלי,  המרכז הרפואי "רבין"
תגובות