קומדין

מחקר חדש: ניטור עצמי הפחית תמותה משבץ ב-30%

מחקר ענק שסקר עשרות מחקרים ופורסם באחרונה בכתב העת BMJ Open קובע כי התמותה בקרב מי שביצע ניטור עצמי והתאמת מינון נוגדי הקרישה היתה נמוכה בעשרות אחוזים לעומת מי שביצעו בדיקה שגרתית במרפאה; ההמטולוג ד"ר ישראל גביש מבית החולים "העמק": "בשורה עבור המטופלים בטיפול מונע שבץ מוחי"

12.08.2015, 10:37
תרופות נוגדות קרישה (צילום: אילוסטרציה)

ניטור עצמי של רמת קרישיות הדם למטופלים בקומדין למניעת שבץ מוחי מפחית תמותה מהמחלה ומגורמי סיכון נוספים בכ-30 אחוזים, בהשוואה לבדיקה השגרתית הנעשית במרפאה; כך נמצא במחקר שפורסם באחרונה בכתב העת BMJ Open.

צוות של חוקרים בריטים מאוניברסיטת אברדין סקר26 מחקרים שנכללו בהם 8,763 מטופלים בנוגדי ויטמין K, למניעת שבץ מוחי או תסחיפים, שערכו בדיקות עצמיות לניטור רמת קרישיות הדם שלהם באמצעות מכשיר ניטור ביתי.

החוקרים הבחינו בין שני סוגים של ניטור עצמי: בדיקה עצמית של רמת הקרישיות וניהול עצמי, שבו המטופל בודק INR במכשיר נייד בביתו. אח"כ מטלפן למרפאה קהילתית בה ניתנת הדרכה להמשך טפול בקומדין על ידי אחות או רופא.

בשיטת ניטור עצמי המטופל משנה מינון התרופה על פי טבלאות שקיבל מהמרפאה הקהילתית, המתמחה במעקב אחר מטופלים בנוגדי ויטמין K.

המחקר מצא, כי בקרב אלה שביצעו ניהול עצמי של הטיפול בנוגדי הקרישה, שיעור התמותה עמד על 2.6 אחוזים לעומת 4.2 אחוזים בקרב מי שביצע בדיקה שגרתית. ירידה משמעותית נרשמה גם במספר אירועי תסחיף (אירועים תרומבואמבוליים): בקרב מי שביצע ניטור וניהול עצמי עמדו שיעורי האירועים הללו על 2.2 אחוזים לעומת 4.5 אחוזים בקרב מי שביצע ניטור עצמי – ירידה של מעל 50 אחוזים.

המחקר שפורסם בימים האחרונים מחזק מאמרים דומים שפורסמו בעבר, שקובעים כי ניטור וניהול עצמי של נוגדי קרישה מפחיתים תמותה ממחלות שונות, ובעיקר משבץ מוחי.

בישראל מטופלים כ-50,000 אנשים בנוגדי קרישה. אחראי מרפאת קרישה , במרכז הרפואי העמק, ד"ר ישראל גביש, אמר כי: "המחקר הזה הוא בשורה למי שמטופל בקומדין למניעת שבץ מוחי. המחקר מציג את העובדה שניהול עצמי של הטיפול בנוגדי הקרישה הוא יעיל וטוב. יש בכך חיסכון כלכלי, מבלי להתפשר על איכות למניעת שבץ מוחי".

מקור:
Is self-monitoring an effective option for people receiving long-term vitamin K antagonist therapy? A systematic review and economic evaluation

נושאים קשורים:  קומדין,  וארפארין,  שבץ מוחי,  ניטור עצמי,  קרישת דם,  דילול דם,  מחקרים