חדשות

ליצמן יציג היום הרפורמה בטיפול הסיעודי; הודיע כי יפרוש אם לא תאושר

שר הבריאות צפוי להציג היום בכנס של האגודה לזכויות האזרח בכנסת פרטים מתוך הרפורמה בטיפול הסיעודי שהוא יוזם, שאמורה להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017; הרפורמה כוללת העלאת מס הבריאות ב-0.5%, שתממן הגדלת היקף השעות השבועי והעברת הטיפול לידי קופות החולים

משמאל: שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב (צילום: משרד הבריאות)

שר הבריאות יעקב ליצמן אמור להציג היום (ג') את הרפורמה שהוא מוביל בתחום הטיפול הסיעודי. ליצמן צפוי לשאת דברים בכנס שיתקיים בכנסת בנושא הביטוח הסיעודי. השר הדגיש כי עיגן את תכניתו בהסכמים הקואליציוני ואיים שלא יהסס לפרוש מהקואליציה אם לא תיושם.

בדברים שצוטטו בדיווח ב"ישראל היום" הבוקר, אמר השר ליצמן: "הרפורמה בסיעוד מטרתה לשפר ולשנות את השירות הניתן לאוכלוסייה המבוגרת בישראל. כיום המדינה לוקחת מהמשפחה המורחבת כסף כדי לממן אשפוז סיעודי או מטפל לבן משפחה או בת משפחה. בעיניי זה פשע ועוול שיש לתקנו".

התוכנית גובשה עוד בשנת 2011, וכוללת העלאת דמי ביטוח הבריאות ב-0.5% כדי לממן את המהלך. כלומר, מדובר בתוספת של כ־40-30 שקלים למי שמרוויחים שכר של כ־10,000 שקלים. לדברי המשרד, היא צפויה לחסוך מהציבור את המימון העצמי של הביטוחים הסיעודיים ולהגדיל את שעות הטיפול השבועיות בהיקף שבין 31 ל-40 שעות. כיום, כ-30% ממשקי הבית מממנים בעצמם את מלוא עלות האשפוז הסיעודי בסכומים שמגיעים עד ל- ־15 אלף שקל לחודש.

אתר Ynet מדווח, כי על פי היוזמה של השר ליצמן, הרפורמה בסיעוד תיכנס לתוקפה בעוד כחצי שנה – החל מה-1 בינואר 2017. לפי האתר היא גם תכלול את ביטול בחינת זכאותו של קשיש לסבסוד הטיפול לפי הכנסות ילדיו.

את הכנס בכנסת מקיימת האגודה לזכויות האזרח, תחת הכותרת "ישראל זקוקה בדחיפות לרפורמה בסיעוד". הכנס יעסוק בכשלים הנוכחיים בביטוח הסיעודי. האגודה דורשת שינויים במערך הסיעוד, כך שיגדל היקף שעות הסיעוד השבועי שמוענקות לזכאים וכן שתבוטל התניית אשפוז סיעודי בהסכמת בני המשפחה לממן את הטיפול, ו"ייפסק טרטור מבוטחים בין גורמים שונים".

בכנס יופיעו גם מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, נציגי קופות החולים, האוצר וחברי שדולת הבריאות בכנסת, ביניהם ח"כ איציק שמולי שהגיש הצעת חוק משלו לכינון ביטוח סיעודי ממלכתי. הצעה זאת, שבה מוצע להעלות את מס הבריאות ב-0.65%, עשויה להשתלב בתכנית של השר ליצמן, דווח.

במסגרת הרפורמה, קופות החולים יהיו אחראיות למתן עיקר הטיפול וייהפכו למוקד יחיד שמולו יתנהלו הנזקקים או משפחותיהם. הן יהיו הגורם האחראי לאספקת צרכי הסיעוד של האוכלוסייה וגורם מתאם מבקר ומפקח על נותני השירות.

נושאים קשורים:  חדשות,  טיפול סיעודי,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  רפורמה,  קופות החולים,  ביטוח סיעודי,  משרד הבריאות
תגובות