חדשות

הכנסת דחתה הצעת חוק לאפשר לחולים סופניים לשים קץ לחייהם בסיוע מרשם

ההצעה נדחתה בקריאה טרומית, ברוב של 45 מתנגדים לעומת 30 תומכים; שר הבריאות יעקב ליצמן השיב בשם הממשלה: "אם הורגים גוסס על פי ההלכה זה רצח ואסור לעשות את זה"

סיוע בהתאבדות (צילום: אילוסטרציה)
סיוע בהתאבדות (צילום: אילוסטרציה)

מליאת הכנסת דחתה אתמול (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק לאפשר לאדם הנוטה למות לקבל מרופאו האישי מרשם לתרופת הרדמה במינון קטלני שתביא למותו. את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת עפר שלח, קארין אלהרר ומיקי רוזנטל ואליה הוצמדו הצעות דומות של הח"כים דב חנין וזהבה גלאון. 45 חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה, לעומת 30 חברי כנסת שהצביעו בעדה.

על פי ההצעה, חולה הנוטה למות יהיה רשאי לבקש מרופאו האישי מרשם לתרופת הרדמה במינון ממית, שאותה ייטול באופן עצמאי. בהצעה פורטו שלבי הבקשה, האפשרות לחזרה ממנה והחובות המוטלות על הרופא האישי, כולל יידוע החולה על חלופות לטיפול, הסכנות וההשלכות שבתרופת המרשם, עמידה בתקופת המתנה מיום בקשת המרשם, הפניית החולה לגורמים אחרים לצורך אימות רצונו וחובת תיעוד.

ח"כ עפר שלח: "אין כאן סיוע להתאבדות. החולה עצמו בדעה צלולה יחליט אם לעשות מעשה"

לפי ההצעה, על הרופא האישי היה לדווח למשרד הבריאות על כל מרשם ממית שנתן וחובה דומה תהיה על רוקח לגבי כל תרופה שניפק לפי מרשם כאמור.

כן הוצע שנטילת מרשם ממית לא תבוא לידי ביטוי בתעודת פטירה ובדוחות לעניין התאבדות, לא תיחשב כהזנחה מצד אפוטרופוס ולא תשפיע על ביטוחים או קצבאות שנתיות. הוצע לקבוע עבירות פליליות על זיוף בקשה למרשם או הסתרתו או התערבות בחזרה מבקשה למרשם ממית.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב עוד: "חוק החולה הנוטה למות הכיר בעובדה שאפשר לשמר, באמצעים מלאכותיים, את חייהם של חולים במחלות חשוכות מרפא מעבר לגבול הטבעי של אותן מחלות. יכולת טכנית זו דנה את החולים לייסורים מתמידים, פיסיים ונפשיים, כשהיא מאריכה את תהליך הגסיסה ללא כל תקווה או תוחלת.

"החוק מכבד את זכות החולה על גופו ולכן הוא מאפשר לרופאים לקבל את בקשתו של חולה הנוטה למות שלא להאריך את חייו באמצעים מלאכותיים. כך, החוק מתיר לרופאים, שלא לחבר, או שלא לחדש חיבור של חולה כזה למכשיר הנשמה, ובלבד שנקבע כי הוא אכן מתייסר במחלה חשוכת מרפא, כי אכן ימיו ספורים וכי נתן את בקשתו מתוך צלילות הדעת והמחשבה".

שר הבריאות, יעקב ליצמן, שהשיב להצעת החוק בשם הממשלה, אמר: "זה רצח, אנשים שהרופאים קבעו שימותו - התעוררו. אם מישהו חולה שהרופאים נותנים לו יומיים לחיות, ומישהו בא והרג אותו ברחוב, האם אי אפשר להאשים את זה שהרג אותו ברצח? כל עוד בן אדם חי ונושם אסור. אני כשר ראיתי מקרים של אנשים שחשבו שהם הולכים למות והרופאים אמרו שאין סיכוי ופתאום הם קמו. אם הורגים גוסס על פי ההלכה זה רצח ואסור לעשות את זה".

על-פי דיווח ב-Ynet, ח"כ שלח אמר במהלך הדיון: "אין כאן סיוע להתאבדות. החולה עצמו בדעה צלולה יחליט אם לעשות מעשה. הצעת החוק כוונה למוות בכבוד. עשרת אלפים איש בשנה, שזה 30 חולים ביום, נפטרים ממחלת הסרטן שבשלביה הסופיים הם עוברים ייסורים קשים, יחד עם בני המשפחה. הם מרגישים שכל מה שמחכה להם זה סבל וייסורים ואובדן הכבוד. הרופאים נדרשים מידי יום לעבור על החוק ולעשות דברים בתחום האפור".

נושאים קשורים:  חדשות,  חוק החולה הנוטה למות,  תרופת הרדמה במינון קטלני,  הצעת חוק,  הכנסת,  סיוע בהתאבדות
תגובות
אנונימי/ת
14.07.2016, 18:12

מדינה עולם השלישי

14.07.2016, 22:54

עזות מצח.

אנונימי/ת
17.07.2016, 09:49

ואם הורגים גוסס על פי בקשתו- מעשה ראוי מכל הבחינות!
חבל שהשר מצפה שיתחשבו בנקודת מבטו- ההלכה- ואינו שוקל התחשבות בנוקדות מבט אחרות!

אנונימי/ת
17.07.2016, 11:48

לא שאני מצדיק אותו , אבל למקרה שלא שמת לב החוק לא עבר בכנסת. זה לא ששר הבריאות הוריד את החוק.
חברי הכנסת הם נבחרי הציבור. אז ייתכן שלא בחרנו טוב, אנחנו יכולים לבוא בטענות רק לעצמנו.