מחקרים

ג'ארדיאנס (Jardiance) קשורה עם האטת התקדמות מחלה כלייתית בקרב חולי סוכרת סוג 2

מחקר מצא, כי במטופלים עם סוכרת סוג 2 בסיכון קרדיווסקולרי גבוה, Empagliflozin (ג'ארדיאנס - Jardiance) היתה קשורה להתקדמות אטית יותר של מחלת כליות ולשיעור נמוך יותר של אירועים כלייתיים בעלי משמעות קלינית, בהשוואה לפלצבו, כאשר הוספה לטיפול הסטנדרטי

04.08.2016, 12:45
בדיקת רמת קריאטנין בשתן (צילום: אילוסטרציה)

סוכרת מהווה גורם סיכון מתקדם למחלת קרדיווסקולרית ומחלה כלייתית. במחקר EMPA-REG OUTCOME נמצא, כי Empagliflozin (ג'ארדיאנס - Jardiance; חברת Boehringer ingelheim), מעכב SGLT2י
(Sodium-glucose cotransporter 2 inhibitor), מפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים מאג'ורים במטופלים הסובלים מסוכרת סוג 2 הנמצאים בסיכון גבוה לאירועים קרדיווסקולריים.

מאמר חדש בדק את ההשפעה ארוכת הטווח של Empagliflozin כחלק מאנליזת התוצאים המיקרווסקולריים של אותו מחקר.

במחקר חולקו באקראיות מטופלים הסובלים מסוכרת סוג 2 עם GFR מוערך של לפחות 30 מ"ל לדקה ל-1.73 מטר² שטח גוף לקבל Empagliflozin (במינון 10 מ"ג או 25 מ"ג) או פלצבו פעם ביום. תוצאים כלייתיים כללו היארעות או החמרה של נפרופתיה (התקדמות למיקרואלבומינוריה, הכפלת רמת הקריאטינין בסרום, התחלת טיפול תחליפי-כלייתי או תמותה ממחלה כלייתית) והיארעות של מיקרואלבומינוריה.

היארעות או החמרה של נפרופתיה אירעה ב-525 מ-4,124 (12.7%) מהמטופלים בקבוצת ה-Empagliflozin וב-388 מתוך 2,061 (18.8%) המטופלים בקבוצת הפלצבו (Hazard ratio בקבוצת ה-Empagliflozinי0.61; 95%CIי0.53-0.70; P<0.001).

הכפלה של רמות הקריאטינין בסרום אירעה ב-70 מתוך 4,645 (1.5%) המטופלים בקבוצת ה-Empagliflozin וב-60 מתוך 2,323 (2.6%) מהמטופלים בקבוצת הפלצבו - הפחתה משמעותית של 44% בסיכון היחסי.

טיפול תחליפי-כלייתי הוחל ב-13 מתוך 4,687 (0.3%) המטופלים בקבוצת ה-Empagliflozin וב-14 מתוך 2,333 (0.6%) המטופלים בקבוצת הפלצבו - 55% ירידה בסיכון היחסי בקבוצת ה-Empagliflozin.

לא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות בשיעור היארעות אלבומינוריה.

פרופיל תופעות הלוואי של Empagliflozin במטופלים עם תפקוד כלייתי ירוד בבסיס היה דומה לתופעות הלוואי שדווחו בכלל האוכלוסייה.

מסקנת החוקרים היתה, כי בקרב מטופלים עם סוכרת סוג 2 בסיכון קרדיווסקולרי גבוה, Empagliflozin היתה קשורה עם התקדמות אטית יותר של מחלת כליות ועם שיעור נמוך יותר של אירועים כלייתיים בעלי משמעות קלינית, בהשוואה לפלצבו, כאשר הוספה לטיפול סטנדרטי.

מקור:
Christoph Wanner, M.D., Silvio E. Inzucchi, M.D., John M. Lachin, Sc.D., David Fitchett, M.D., Maximilian von Eynatten, M.D., Michaela Mattheus, Dipl. Biomath., Odd Erik Johansen, M.D., Ph.D., Hans J. Woerle, M.D., Uli C. Broedl, M.D., and Bernard Zinman, M.D. Empagliflozin and Progression of Kidney Disease in Type 2 Diabetes. June 2016. NEJM.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  מחלת כליות,  נפרופתיה,  מחקר EMPA-REG OUTCOME,  אלבומינוריה,  empagliflozin,  ג'ארדיאנס,  Jardiance