אסתמה

אנטי-לוקוטריינים מול בטא אגוניסטים - מהו הטיפול המועדף לאסתמה בגיל המבוגר?

טיפול ב-LABA (בטא אגוניסטים ארוכי טווח) הינו טיפול יעיל יותר אך בעל סיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולריים רבים יותר ולכן יש להתאים טיפול שונה לחולים שונים בהתאם לגורמי הסיכון

שימוש במשאף למחלות ריאה (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש השווה את היעילות והבטיחות של תרופות LABA ו-LTRA כטיפול נוסף לחולי אסתמה בגיל המבוגר, הנוטלים טיפול קבוע ב-ICS.

המחקר בוצע בתבנית של מחקר עוקבה רטרוספקטיבי בהשתתפות חולים בגילאי 66 שנים ומעלה. 14,702 המטופלים שהשתתפו במחקר אובחנו עם אסתמה לפני שנת 2009 וטופלו ב-ICS וב-LABA או ב-LTRA בלבד.

יעילות שני הטיפולים הושוותה באמצעות שיטת ה-Inverse propensity-יweighted estimator. בוצעה הערכה של התקפי אסתמה שדרשו טיפול בקהילה, במיון או באשפוז ואירועים קרדיווסקולריים. בוצע תיקנון למאפיינים דמוגרפיים, מחלות נוספות ונגישות לשירותי בריאות.

תוצאות המחקר הראו, כי נמצא קשר חזק יותר בין טיפול ב-LTRA לאשפוזים או לביקורים במיון (odds ratio = 1.4י, p<.001) ולטיפולים במסגרת מרפאה שדרשו מתן קורטיקוסטרואידים פומיים או אנטיביוטיקה (odds ratio= 1.41,י p<.001) מאשר טיפול ב-LABA.

טיפול ב-LTRA נמצא גם כפחות יעיל במניעת תסמיני אסתמה חריפים. ממצא זה הודגם על ידי שימוש רב יותר ב-LABA מאשר ב-LTRAי(rate ratio= 1.58,י P<.001). עם זאת, טיפול ב-LTRA נמצא כקשור בפחות אירועים קרדיווסקולריים מאשר טיפול ב-LABAי(OR=0.86י, p=0.006).

מסקנת החוקרים היא, שבאוכלוסיית הגיל המבוגר יש לבצע הערכה של גורמי סיכון ויתרונותיהם וחסרונותיהם של הטיפולים השונים בעת התווית אסטרטגיה טיפולית. יש צורך בביצוע מחקר נוסף עם חלוקה לתת-קבוצות על פי גורמי הסיכון, על מנת להגיע לטיפול אישי מיטבי.

מקור:
Altawalbeh, S.M. et al. (2016) Journal of the American Geriatrics Society. 64(8), 1592.

נושאים קשורים:  אסתמה,  LABA,  LTRA,  מחלת לב,  קשישים,  מחקרים
תגובות