חדשות

משרד הבריאות יחייב בחוק התקנת מצלמות בבתי אבות

משרד הבריאות העביר לעיון השרים תזכיר חוק ביוזמת השר ליצמן שיחייב את בתי האבות ומוסדות סיעודיים וגריאטריים שבהם מתגוררים ומטופלים קשישים, להתקין ולהפעיל מצלמות מעקב. מוסד שלא יתקין – יסגר ויאבד רשיונו

בית אבות בישראל (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות העביר לעיון השרים תזכיר חוק שיחייב את בתי האבות ומוסדות סיעודיים וגריאטריים שבהם מתגוררים ומטופלים קשישים, להתקין ולהפעיל מצלמות מעקב. מוסד שלא יתקין – רישיונו יישלל והוא ייסגר.

היוזמה לחקיקה זאת, נמסר היום (ד') מדוברות המשרד, היא של שר הבריאות יעקב ליצמן - "בעקבות אירועים שבהם תועדו מקרי התעללות קשים ואכזריים מצד צוות מטפל כלפי מאושפזים קשישים בבתי חולים סיעודיים".

ליצמן אמר: "התיעודים שהגיעו אליי היו מזעזעים בחומרתם. אף נפש אדם לא יכולה להישאר אדישה להתעללות שכזאת בחסרי ישע. אם יש פתרון טכנולוגי שאפשר להשתמש בו על מנת למנוע את התופעה – אנחנו ניישם אותו באופן מידי. מוסד סיעודי שלא יהיו בו מצלמות בהתאם לחוק, לא יקבל רישיון וייסגר. הדבר יביא לצמצום מידי של מקרי האלימות".

השר הוסיף: "אנחנו נדאג יחד עם חברי הממשלה לתקצוב דחוף של נושא זה. אסור בתכלית האיסור שתמונות כאלו יחזרו. אנחנו נכבד ונבטיח את הביטחון של הסבים והסבתות שלנו."

מטרת החוק, כפי שנוסחה בתזכיר, היא הרתעה שתסייע במניעת פגיעה במאושפזים, ברווחתם ובשלומם. איתור מקרי פגיעה באמצעות בקרה ויכולת השימוש בתיעוד הפגיעה שקרתה לצורך חקירה וענישה. המצלמות יותקנו הן במרחב הציבורי במחלקות והן במרחב הפרטי (חדרי המטופלים) ויאפשרו השגחה רצופה בכל זמן שבו המאושפז שוהה במחיצת מטפל.

החובה להתקין את מצלמות המעקב וההוראות בדבר האופן שבו יופעלו, יוסדרו בתקנות. הסמכות להתקין את המצלמות תיקבע בתיקון המוצע ל"פקודת בריאות העם, 1940".

התיקון מסמיך את שר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות מפורטות לעניין מנגנון ההסכמה או ההתנגדות של המאושפזים להצבת המצלמות, ובפרט ביחס למאושפז שאיננו מסוגל להבין בעניין ושלא מונה לו נציג חוקי המוסמך לקבל החלטה עבורו.

נושאים קשורים:  חדשות,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  מוסדות גריאטריים,  מצלמות
תגובות