חדשות

טענות בוועדת הבריאות: המדינה נכשלת במימון הטיפול בחולי אלצהיימר צעירים

הוועדה קיימה דיון מיוחד על רקע העובדה כי חולי אלצהיימר צעירים אינם זכאים לפתרונות ייחודיים בקהילה, כמו סבסוד טיפול ושהות במרכזי יום, הניתן במסגרת חוק הסיעוד לחולים מבוגרים

אלצהיימר בגיל צעיר (צילום: אילוסטרציה)

כ-10% מתוך 130 אלף חולי אלצהיימר בישראל הם בני 37 עד 65, ולכן זכאים לסיוע חלקי בלבד מהמוסד לביטוח לאומי - קצבת שירותים מיוחדים (שר"מ) וצרכיהם הייחודיים אינם מוגדרים ואינם מוכרים; כך נמסר השבוע בישיבה מיוחדת שקיימה ועדת הבריאות של הכנסת.

הדיון הוגדר "דחוף" ויזמו אותו חברי הכנסת איל בן-ראובן (המחנה הציוני) ומאיר כהן (יש עתיד). הופיעו בו בין השאר בני משפחה של כמה חולים, שסיפרו על מצבם של החולים.

בדיון נמסר, כי חולי אלצהיימר צעירים אינם זכאים לפתרונות ייחודיים בקהילה, כמו סבסוד טיפול ושהות במרכזי יום, הניתן במסגרת חוק הסיעוד לחולים מבוגרים. על ידי כך, נטען, נפגעת פרנסת משפחה החולה - שכן יש להשאירו בהשגחת עובד זר או בן / בת זוגו.

ח"כ בן ראובן אמר בדיון: "אלה הם אנשים שיום אחד נקטע קו חייהם הסביר. הם אינם מסוגלים עוד לעבוד. זוהי טרגדיה שרק הולכת ומידרדרת. הקצבה הולכת לתשלום עבור המטפל האישי, או עבור צורכי המשפחה - אין עבורם תקציב ייחודי".

ח"כ כהן סיפר כי תלמידה שלו לשעבר, כיום בת 37, חלתה באלצהיימר. "הרחיקו ממנה את הילדים, כי גרמה לבנה כוויה קשה במקלחת כיוון שלא הבחינה בחום המים. אתמול תקפה את אחותה. המשפחה לא מוצאת לה פתרון. אין איפה להעביר אותה כדי שתטופל. עשרות צעירים חולים באלצהיימר מדי שנה. הסיפור כולו הוא כסף".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר בדיון: "רק כשהאדם הופך לסיעודי הביטוח הלאומי מתערב. יש לשנות את ההגדרות בחוק כדי להגדיל את הקצבאות ולסייע דרמטית למשפחות המצויות במפולת כלכלית".

מוטי זליקוביץ', מנכ"ל מלב"ב - (ראשי תיבות של "מטפלים בחולי אלצהיימר וקשישים בקהילה"), אמר: "אלצהיימר צעירים איננו מוכר על ידי משרד העבודה והרווחה ולא על ידי משרד הבריאות. העמותה והורי החולים הצעירים מממנים באופן מלא את מרכז היום היחיד שנפתח כפיילוט עבור קבוצה של 10 חולים צעירים. כל משפחה נאלצת לשלם 3,000 שקלים בחודש עבור הפעילות".

מנהלת קבוצת הצעירים בעמותה, בתיה קראוס, הוסיפה: "קיים שוני רב בצרכים ובפעילות של חולים צעירים לעומת זקנים. צעירים שמגיעים למרכזי יום של זקנים לא מצליחים להשתלב שם - עד שהם הופכים ממש לסיעודיים. בן/בת הזוג מאבד/ת גם הוא את מקום העבודה והפרנסה בשל הצורך בטיפול, ובדרך כלל יש במשפחות כאלו גם ילדים צעירים בבית".

מירי רוזנבאום, אשתו של חולה אלצהיימר צעיר, סיפרה בדיון: "בעלי אובחן בגיל 58. בתחילת הדרך עדיין תפקד עצמאית, עד שנהיה מסוכן לעצמו ולסביבה. אין עבורו פעילויות מתאימות. רק בקבוצת צעירים יכולה להיות שיחה ותחושת שייכות ומשמעות. זה ישפר את מצבו הנפשי".

סוזן לוין, אשתו של חולה אלצהיימר צעיר אחר, סיפרה: "עלינו לישראל לפני עשר שנים. בעלי היה עו"ד מבריק - ולפתע בגיל 50 פוטר. הרופאים חשבו תחילה שמדובר במשהו פסיכיאטרי. מאוד קשה למלא את שעות היממה שלו. אני מנסה להמשיך ולפרנס את המשפחה במקומו. יש לו מטפל צמוד, אבל הקצבה מהביטוח הלאומי לא מספיקה. הוא נראה כמו בן אדם רגיל, אבל לא מבין מה רוצים ממנו - למשל כשמבקשים ממנו לרוקן כיסים בעת בידוק בכניסה למקומות ציבוריים. הבת שלי שאלה אותו מה הקשר ביניהם - והוא לא הבין את שאלתה, אפילו שזיהה אותה". לדבריה, "הוא יודע שמשהו לא בסדר אתו ואומר בכל הזדמנות: החיים שלי גרועים, אין לי סיבה להמשיך לחיות".

נציגת משרד הרווחה שהשתתפה בדיון, המפקחת הילה רכס מליק, אמרה הטיפול בבעיה זו איננו נמצא בתחומי אחריות המשרד. נציגת משרד הבריאות, העובדת הסוציאלית דועא שאמא, אמרה כי פתרונות בדמות מעונות יום הם בסמכות משרד הרווחה. היא מסרה כי במשרד הבריאות מכינים תכניות להדרכת צוותים טיפוליים לחולי אלצהיימר צעירים ונעשתה פניה למשרד הרווחה לצורך שיתוף פעולה בין משרדי בנושא.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הודיע כי ימנה יועץ מיוחד לוועדה כדי שיגבש תכנית בין משרדית לטיפול בנושא וירכז את שינויי החקיקה הנדרשים. "נציג הצעת חוק ברורה, כדי שהנושא הזה יוכר ויטופל כראוי", אמר בסיכום הדיון.

נושאים קשורים:  חדשות,  כנסת,  אלצהיימר,  אלצהיימר בגיל צעיר,  ועדת הבריאות של הכנסת
תגובות
אנונימי/ת
03.11.2017, 13:49

מדינה נכשלת במימון הטיפול בחולים בכלל