מחקרים

מניעה של מחלת האלצהיימר - סקירה מיוחדת

עבודת זו עוסקת בהרחבה בדרכי המניעה השונות של מחלת אלצהיימר ומתקדמת בגישות חדשות מותאמות אישית

אלצהיימר. קושי יומיומי למשפחות. צילום: אילוסטרציה

מחלת האלצהיימר (AD) משפיעה על מעל לחמישה מיליון אמריקאים והינה בעלת השלכות משמעותיות על החולים, משפחותיהם והחברה בהיבטי תחלואה, תמותה ועלויות טיפול רפואי. נכון להיום טיפולים משני מהלך מחלה טרם הוכחו כיעילים במחקרים קליניים והתרופות הקיימות מטפלות בתסמיני המחלה בלבד. לאור זאת, ישנה מגמה של מעבר למניעת המחלה.

התקדמות בקריטריונים האבחנתיים, פיתוח סמנים ביולוגיים והבנה גוברת של הבסיס הביופיסיולוגי של AD הפכו את מניעתה לאפשרית. מחקרים פרמקולוגיים עכשוויים בהם נעשה שימוש בטיפול אנטי-עמילואידי מבוצעים בצורות הספורדיות והמורשות של מחלת האלצהיימר ולמרות שמספר רב של גורמי סיכון הניתנים לשינוי עבור המחלה זוהו במחקרים תצפיתיים, נדמה כי רובם אינם משפיעים על המחלה דרך עמילואיד או טאו. עובדה זו מדגישה כי מחקרי מניעה המתמקדים בהפחתת סיכון ושינוי אורחות חיים יכולים לספק יתרונות נוספים מעבר לפעילות נוגדת טאו ועמילואיד.

במקום להתבסס על מחקרים קליניים אקראיים ארוכים ורבי משתתפים יש צורך בגישה רפואית מדויקת באמצעות מחקרי N-of-1 היכולים לספק מידע מהיר יותר לגבי האם תכניות מניעה מותאמות אישית יכולות לשפר תוצאים ממוקדי חולים. מכיוון שנדמה כי ישנם מסלולים רבים המובילים להתפתחות AD, יכולות להיות דרכים רבות לעכב או למנוע את התפתחות המחלה. גם במידה וגישות מדויקות אלו לבדן אינן מספיקות למניעת AD, הן יכולות לשפר את הסיכוי של טיפולים ממוקדי עמילואיד או טאו להגיע לתוצאים הרצויים על ידי הפחתת תחלואה נלווית.

חשוב לזכור כי ייתכן ודמנציה הינה הפרעה המתפתחת לאורך כל החיים ויש צורך בגישות מותאמות אישית על מנת "לבנות" מוח טוב יותר ככל שאני מזדקנים.

מקור: 

Galvin, J.E. et al. (2017) Journal of The American Geriatrics Society. 65(10), 2128.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלצהיימר,  דמנציה,  פגיעה קוגניטיבית,  טאו,  עמילואיד
תגובות