חדשות

להגדיר מחדש את מחלת האלצהיימר על בסיס סמנים ביולוגיים

רופאים מהמכון הלאומי האמריקני להזדקנות ואלצהיימר מציעים: רק מי שיימצאו מרבצי בטא-עמילואיד ורמה פתולוגית של החלבון טאו יסווג כחולה אלצהיימר

משקעי עמילואיד במוח של חולה אלצהיימר. צילום: אילוסטרציה. שאטרסטוק

צוות רופאים-חוקרים מהמכון הלאומי האמריקני להזדקנות ואלצהיימר פרסם בשבוע שעבר הצעה להגדרה חדשה למחלת אלצהיימר, המבוססת על סמן ביולוגי, ביו-מרקר.

לכיוון החדש אין כרגע משמעות קלינית וטיפולית מעשית אלא מחקרית, ציינו מחברי המסמך שעסק בנושא הזה. ד"ר קליפורד ג'ק מ"מאיו קליניק" עמד בראש הצוות שניסח את המסמך. "הכוונה היא להעתיק את הגדרת מחלת אלצהיימר מההיבט התסמיני לביולוגי. ההגדרה הזאת מעדכנת את ההנחיות האבחנתיות כפי שפורסמו ב-2010 וב-2011.

אם תאומץ הגישה החדשה שמציעים מחברי המסמך, מטופלים יעברו מבדקים לזיהוי אותם סמני-ביולוגיים-גנטיים. "אנחנו סבורים כי אבחון המחלה בדרך זאת תאפשר טיפול יעיל יותר", הדגיש ד"ר ג'ק. "רק אנשים שבאמת יאובחנו בדרך זאת יקבלו את הטיפול ולא כאלה שהאבחנה לגביהם איננה חד משמעית. כמו כן, אפשר יהיה לזהות גורמי סיכון למחלה באופן מדויק יותר".

היסטורית, מחלת אלצהיימר הוגדרה על בסיס תסמינים קליניים מתמשכים, "אבל עם הזמן, מאובחנים במצב של 'חולים אפשריים' או 'בהסתברות' נכללו בהגדרה הגורפת של חולי אלצהיימר, הגם שלא היו כאלה או לא היו עדיין חולים במחלה המתקדמת. 30% מהאנשים שנחשבו לחולי אלצהיימר לא היו כאלה, משום שלא נמצא במוחם הצטברות של פלאק עמילואידי וחלבון TAU (amyloid plaques and tau tangles)", הסביר ד"ר ג'ק.

על פי ההצעה החדשה להגדרת המחלה, רק מי שאצלו ימצאו מרבצי בטא-עמילואיד ורמה פתולוגית של החלבון טאו יסווג כחולה אלצהיימר. מי שאצלו יימצאו מרבצי בטא-עמילואיד אבל רמות נורמליות של הסמן הביולוגי ל-TAU יוגדר באורח שונה כ"אדם עם שינוי פתולוגי לאלצהיימר". השוני בהגדרות יבטאו שלבים בהתקדמות המחלה.

"הצעת המסגרת להגדרות החדשות זקוקה עדיין לבחינה והוכחה במבדקים קליניים", אמרה ד"ר מריה קרילנו, המדענית הראשית של ה-AA (ארגון האלצהיימר האמריקני).

נושאים קשורים:  חדשות,  אבחון אלצהיימר,  בטא-עמילואיד,  ארגון האלצהיימר האמריקני
תגובות