חדשות

מקרה חריג בארה"ב: מוות עקב גרדת שהתפשטה בגוף אישה וגרמה לאלח דם

פרשת מותה של הקשישה בעקבות הזנחה ואי מתן טיפול רפואי נדרש, שהביאו להסתבכות של מחלת העור גרדת גלדים (Crusted scabies), מסעירה את ארה"ב

Sarcoptes scabie בעין המיקרוסקופ

תביעה לפיצויים שהוגשה לבית משפט בארה"ב, בשמה של אישה בת 93, דיירת במוסד סיעודי בעיר לאפאייט, מדינת ג'ורג'יה, מתארת מקרה רפואי חריג: הישישה מתה בעקבות הסתבכות די נדירה של מחלת העור גרדת גלדים (Crusted scabies) המכונה גם "גרדת נורבגית". המחלה הסבה לה כאב ממושך.

על התביעה דיווחו בשבוע שעבר בהרחבה כלי תקשורת רבים וביניהם "וושינגטון פוסט" ו-USA Today, בין השאר גם משום שבעברה היתה האישה דוגמנית בניו יורק, בעת מלחמת העולם השנייה שירתה בצי האמריקני ובהמשך עבדה בתחנת טלוויזיה בשיקגו.

מכתב התביעה מתברר כי האישה, רבקה זני שמה, נדבקה בגרדת גלדים בעת שהתגוררה במוסד הסיעודי. נטען כי מחולל המחלה היא אקרית טפילית זעירה שאינה נראית בעין בלתי מזוינת, בשם Sarcoptes scabie. היא התרבתה וקיננה בגופה, כנראה, זמן רב, אולי אף כמה שנים. אנשי הסגל באותו מוסד תודרכו שלא לגעת בה, כמו גם בני משפחתה.

"הטפילים אכלו אותה חיים"

הטפילים הטילו ביצים בכל חלקי גופה והנגעים הופיעו על פני העור עד ש"ידה הימנית השחירה ואצבעותיה היו על סף נשירה", נכתב בכתב התביעה. מצבה החמיר והזיהום חדר למחזור הדם, גרם לאלח דם. היא מתה ב-2015.

הנתבעת היא Pruitt Health, חברה למטרות רווח, והמוסד הסיעודי שבבעלותה הוא אחד מכמה עשרות. זני חיתה במוסד חמש שנים עד מותה. בתה מסרה כי הועברה למוסד הסיעודי ב-2010 מאחר שאובחנה עם דמנציה וסוכרת, אבל היתה עצמאית. בהתאם למצבה, לא הייתה מתאימה לשהות ביחידה תומכת חיים.

בשנים האחרונות אירעו באותו מוסד סיעודי כמה התפרצויות של גרדת, דיווחה התקשורת האמריקנית "ויש לו היסטוריה של הפרות חוקים בתחום הבריאות. בין השאר, לא פעל בהתאם למדיניות בריאות ועל פי פרוצדורות רפואיות, והמחלה המידבקת התפשטה בו". על פי מסמכים שמוצגים לבית המשפט, "המוסד לא הפריד בין האישה לשאר הקשישים המתגוררים במקום, לא העבירה לבידוד כנדרש עקב סכנת ההדבקה ובכך גרם לה למות בייסורים".

פתולוג פורנזי מנוסה שבדק את פרטי המקרה אמר: "בכל הקריירה המקצועית שלי לא נתקלתי באירוע שכזה". הוא  העריך את מספר הטפילים בגופה ב"מאות רבות של מיליונים, ושגשוגם נמשך לפחות כמה חודשים וקיימת אפשרות שכמה שנים. לא יהיה זה מוגזם לומר כי הטפילים למעשה 'אכלו אותה חיים'", התבטא בראיון ל-USA Today.

הזנחה עקבית: טעויות מסכנות חיים במתן תרופות 

המקרה העלה מחדש לדיון ציבורי כמה שאלות מטרידות, כך דיווח "וושינגטון פוסט", לגבי מוסדות סיעודיים, דיור מוגן ובתי אבות שבבעלות חברות למטרות רווח. "המוסדות הואשמו גם בעבר בהזנחת טיפול רפואי בשוהים, כדי לצמצם בעלויות ובהוצאות ולמקסם הכנסות.

"מוסדות סיעודיים שבבעלות תאגידים גדולים וחברות השקעה פרטיות מציגים באופן עקבי ומתמשך איכות נמוכה והם דומים יותר למוסדות ממשלתיים וגופים ללא מטרות רווח, שבהם נתגלו ליקויים חמורים הפוגעים בבריאות ובחיי הדיירים", כך בהתאם לדו"חות מהשנים 2011 ו-2016 של המשרד הממשלתי המקביל בארה"ב למבקר המדינה, ציין העיתון. "רמתם המקצועית של אנשי הסגל היא בדרך כלל נמוכה ואחיות מיומנות נמצאות רק זמן מועט עם המטופלים".

העיתון ציטט את פרופ' אבי מוחרג'י (Avi Mukherjee) מאוניברסיטת מרשל שמחקריו עוסקים בניהול שירותי בריאות. הוא ציין כי מוסדות אלה סובלים מתחלופה גדולה של אנשי הסגל, המורל של העובדים ירוד ולעתים, כתוצאה מהשכר הנמוך, איכות הטיפול נמוכה עד עלובה.

"סוגיית המפתח בנושא הזה, הדגיש, היא ההבנה שהרמה הנמוכה של השירות מולידה תוצאות שליליות, ולבעלים אין אינטרס לשמור על שרידות ארוכת זמן של אותם מוסדות".

המוסד שבו שהתה הישישה מציג עצמו כ"מוביל אזורי" במתן טיפול והשגחה רפואית לתקופה ארוכה עבור ישישים באזור הדרום-מזרחי של ארה"ב. דו"חות ביקורת, שנערכו במוסד הזה על ידי בודקים מטעם רשויות הבריאות הפדרליות, מתעדים "תמונה מדאיגה".

בשנתיים האחרונות, דיווח "וושינגטון פוסט", הוטלו על המוסד הסיעודי הזה קנסות שמסתכמים ביותר מ-337 אלף דולר בעקבות ממצאי דו"חות הביקורת, והשירות הציבורי Medicare העניק לו את הציון הנמוך ביותר בכל הנוגע לתוצאות הבדיקות שעבר ואיכות השירות הרפואי והטיפולי שניתן בו.

ב-2016 למשל, ספג המוסד קנס לאחר שנתגלו כמה טעויות מצד הסגל במתן תרופות והתוצאות בכמה מקרים היו מסכנות חיים. לדוגמה, דייר אחד קיבל בטעות בבוקר אחד שתי מנות מורפין בתוך חצי שעה והמשיך לקבל את התרופה מדי שעתיים מאוחר יותר באותו ערב וביום שלמחרת. מינון היתר גרם לכך שהוא הובהל ליחידה לטיפול נמרץ.

מדו"ח משרד מבקר המדינה מ-2016 שנמסר לקונגרס עולה כי מתקנים סיעודיים מיומנים קיבלו תקציב פדרלי בסך 28.6 מיליארד דולר, כאשר 70% מהמוסדות הם לשם רווח.

התפרצות המחלה אופיינית לבתי אבות ולבתי כלא

הגרדת הופיעה אצל הישישה בסתיו 2013 כאשר התרחשה התפרצות של המחלה המידבקת במוסד הסיעודי ונמסר על כך דיווח למחלקת הבריאות המקומית. עשרה דיירים ועשרה אנשי סגל דיווחו על גרד וכמה מהם אובחנו כחולי גרדת גלדים. בכתב התביעה נאמר עוד כי המוסד לא נקט בצעדים הנדרשים והמתחייבים ממצב זה כדי להכיל את ההתפרצות ולטפל כיאות בדיירים. סדינים של אלה שנדבקו כובסו יחד עם כלי מיטה של שאר הדיירים. לא היתה הפרדה בין התרופות שקיבלו חולים לבין האחרים. לא נמסר דיווח למשפחות על כך שהמקום נגוע במחלה מידבקת מאוד. כאמור, הדיירים שחלו בגרדת לא הוכנסו לבידוד ואנשי סגל שנדבקו המשיכו בעבודה כרגיל.

"שרשרת הדבקה במסלול כזה נפוצה במוסדות סיעודיים ובתי אבות במיוחד", אמר פרקליט המעורב בהכנת התביעה. "במצב כזה לא ניתן להכחיד את המחלה. מוסד שיצהיר כי אצלו היתה התפרצות של גרדת בקרב דייריו עלול להיפגע ביכולתו לקלוט דיירים חדשים ואחרים יעזבו".

התפרצות ב-2014 כלל לא דווחה לרשויות ובזו שהתרחשה באביב 2015  נדבקו 20 דיירים ו-15 אנשי סגל.

בתביעה נמסר שכאשר מצבה של הישישה החמיר באורח דרמטי, הנגעים התפשטו בכל איברי גופה – גולגולת, צוואר, חזה, כתפיים, גב וזרועות. רופא הורה לטפל בה בתרופה Ivermectin - גלולות הניתנות בעת טיפול בזיהומים שמקורם בתולעים, וכן בקרם Elimite לטיפול בסקביאס. אבל התרופות והטיפול לא ניתנו במועדים שנקבעו על ידי הרופא, כך על פי מסמכים שצורפו לכתב התביעה.

הישישה מתה ב-2 ביוני 2015 ודו"ח הנתיחה שלאחר המוות ציין כי גורם המוות היה Staphylococcus aureus septicemia כתוצאה מ"גרדת הגלדים הנורבגית". מדובר בגירסה חמורה במיוחד של המחלה שמשפיעה על אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת כמו ישישים. הרופאים שנשאלו על המחלה מסרו כי היא מתפשטת במהירות במקומות הומי אדם ובמיוחד בדיור מוגן ובתי אבות וגם בבתי כלא. בהתפרצות בכלא נשוויל, למשל, נדבקו 300 אסירים.

דוברת מחלקת הבריאות במדינת ג'ורג'יה אמרה לתקשורת כי הסוכנות מספקת הנחיות למניעה ושליטה בהתפרצויות של גרדת ועוקבת אחרי מוסדות שבהם היו התפרצויות, אבל הודתה שאין למשרדה פיקוח רגולטורי. מחלקה אחרת בתחום בריאות הציבור מסרה כי נציגיה מבצעים בדיקות במוסדות והם קובעים כללים שעל כל מוסד למלא אחריהם, אבל דוברת אחרת מסרה כי לא נמסר לה שום דיווח על התפרצויות גרדת שהתרחשו.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  גרדת גלדים,  מוסדות סיעודיים,  Sarcoptes scabie,  אקרית טפילית,  בידוד,  התפרצות גרדת,  חדשות
תגובות