חדשות

יו"ר ארגון בתי האבות: "בר סימן טוב חייב לרדת ממגדל השן ולבדוק המצוקה בשטח"

מנהלי ועובדי בתי אבות ובני משפחות קשישים סיעודיים הפגינו הבוקר בתל אביב במחאה על החלטת משרד הבריאות לתמחר את השירותים הניתנים במוסדות הבריאות בחסר וכנגד האיסור להעסיק עובדים זרים בענף

הפגנת ארגון בתי האבות בסינמטק תל אביב

מאות מנהלים, עובדים, מטפלים ובני משפחות קשישים סיעודיים הגיעו הבוקר (א) להפגין ברחבת הסינמטק בתל אביב בליווי מיטות סיעודיות ריקות, במחאה על החלטת משרד הבריאות לתמחר את השירותים הניתנים במוסדות הבריאות בתמחור חסר וכנגד האיסור להעסיק עובדים זרים בענף.

בהפגנה שנערכה על ידי ארגון א.ב.א - איגוד בתי אבות בישראל, טענו המפגינים כי החלטה זו עלולה להביא לקריסת הענף ולכך ש-21,000 קשישים סיעודיים יישארו ללא מענה, כאשר כבר בשנה שחלפה נסגרו חמישה מוסדות אשפוז. כמו כן מחו המפגינים על ההחלטה שלא לאפשר לעובדים זרים לעבוד בענף, וזאת בשונה מענפי התיירות, הבניין, החקלאות וההייטק.

המפגינים קראו למנכ״ל משרד הבריאות למצוא אלטרנטיבה ראויה ולפתור את מצוקות הענף באמצעות בדיקה אובייקטיבית ופיזית של השירותים המתבקשים על ידי משרד הבריאות להינתן במוסדות האשפוז.

רוני עוזרי, יו״ר איגוד בתי האבות (א.ב.א), הפנה את דבריו למנכ"ל משרד הבריאות: "משה בר סימן טוב חייב לרדת ממגדל השן ולבדוק את המצוקה בשטח. אי אפשר לקבוע דרישות רגולטוריות ולתמחר אותן מבלי להבין מהי המשמעות בשטח. בר סימן טוב חייב להתעורר לפני שבועת הזיקנה תתפוצץ לכולנו בפנים ולא יהיה מי שיטפל בהורים שלנו. היום זה הם, מחר זה בר סימן טוב וכמובן כולנו".

ח״כ ד״ר נחמן שי, יו״ר שדולת האזרחים הוותיקים, שנכח בהפגנה אמר: ״משרד הבריאות נרדם בשמירה. הוא מתנער מהאזרחים הוותיקים, דיירי בתי האבות. זורקים אותם לכלבים. החליטו שם לחסוך על גבם של קשישים חולים וחסרי ישע. להקצות פחות כסף לבתי אבות פירושו פחות אוכל, חימום, ניקיון. יש מעל מיליון אזרחים ותיקים בישראל, יותר ויותר זקוקים לטיפול סיעודי ואין מטפלים״.

ח״כ איתן ברושי, שנכח אף הוא בהפגנה, הוסיף: "משרד הבריאות לא מאשר הבאת עובדים זרים לעבודת סיעוד בבתי אבות ולמעשה זונח את הקשישים. בכך, משרד הבריאות מפנה עורף לקשישים הסיעודיים ושירותי האשפוז הסיעודי נמצאים בסכנת קריסה. הטיפול במבוגרים ובקשישים צריך להיות בראש סדר העדיפויות. מדוע להפלות את מי שנמצא בבית אבות? לחקלאות ולבניין מאשרים להביא עובדים זרים, למה לבתי אבות לא? ההפגנה הזו היא אות אזהרה לממשלה: אל תיתנו להם להגיע עם המיטות הריקות לכנסת ולממשלה".

בעקבות מחאת א.ב.א בנושא משבר האשפוז הסיעודי פנה ח"כ איתן ברושי  ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לקיים דיון דחוף בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. "לאחרונה פרסם משרד הבריאות את מכרז שירותי האשפוז הסיעודי, אשר מכוחו רוכשת המדינה שירותים עבור חולים סיעודיים במאות מוסדות ברחבי המדינה", ציין ברושי. "מכרז זה הינו קריטי וקובע את פני הענף כולו ואת מגמותיו לשנים הקרובות.

"תעריפי האשפוז כפי שעולים במכרז 2018 נמוכים ואינם משקפים את העלויות בפועל הכוללות, בין היתר, העסקת כוח האדם הראוי והמקצועי במוסדות, הענקת שירות הוליסטי ומיטבי למטופלים, הקמת והפעלת המוסדות בפועל ועוד.

"לצערי, התעריף איננו מכסה את העלויות בפועל. למעשה, מדינת ישראל איננה מתקצבת את המוסדות הסיעודיים כלל. חוסר תקצוב מוסדות אלו יוביל לסגירת מוסדות ומחסור לאומי במיטות אשפוז. פתרון הבעיה טמון בראש ובראשונה בשקיפות משרד הבריאות ופרסום מראש של התחשיבים שהיו בסיס לתעריפים שנקבעו למכרז. למרות הפניות הרבות בנושא, משרד הבריאות ממשיך להתנהל בחוסר שקיפות מוחלט.

"עלינו לפעול באופן מיידי להצלת ענף האשפוז הסיעודי ואוכלוסיית הקשישים הסיעודיים", ציין ח"כ ברושי, "שכן אם לא יהיה תקצוב ראוי וריאלי, בתים ומוסדות ייסגרו, וקשישים רבים ייפגעו. עקב ההזנחה המתמשכת וחוסר השקיפות הנני מבקש לקיים דיון מהיר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות".

נושאים קשורים:  ארגון א.ב.א,  בתי אבות,  הפגנה,  ענף סיעודי,  חדשות
תגובות