חדשות

הביטוח הלאומי יהיה האחראי הבלעדי לתכניות הטיפול בקשישים סיעודיים

314 הוועדות המקומיות לטיפול בקשישים סיעודיים יבוטלו | לביטוח הלאומי יתווספו תקנים להקמת המנגנון לבנייה ולפיקוח על תכנית טיפול וסל שירותים לזכאי גמלת סיעוד על יסוד הערכת תלות בזולת

המוסד לביטוח לאומי. יתוגבר בתקנים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הצעת חוק ממשלתית לפיה יבוטלו הוועדות המקומיות המקצועיות לבניית תכנית טיפול ושירותים לקשישים סיעודיים – והאחריות לכך תועבר לביטוח הלאומי - אושרה בסוף השבוע (ה') לקריאה שנייה ושלישית בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. הצעת החוק נולדה בעקבות דו"ח מבקר המדינה. כדי להפעיל את התכנית יינתנו לביטוח הלאומי 200 תקנים להקמת המנגנון שיעסוק בכך. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף הודיע בסיום הדיון: "פקידי הביטוח הלאומי יקבלו מעתה את מלוא האחריות מ-א' ועד ת' אבל גם ייתנו את הדין אם יידרש".

בדיון עצמו דווח כי בישראל זכאים היום כ-177 אלף אזרחים ותיקים לגמלת סיעוד ומדי שנה מתווספים למסגרת זו עוד כ-35 אלף זכאים.

ועדה מקומית מקצועית מורכבת מאחות שירותי הבריאות, עובד סוציאלי מטעם שירותי הרווחה ועובד המוסד לביטוח לאומי. תפקיד הוועדה הוא לקבוע ולאשר תכנית טיפול וסל שירותים לזכאי על יסוד הערכת תלותו בזולת, לקבוע את זהות נותן השירותים ולפקח על טיב השירות שיינתן. כיום, פועלות ברחבי הארץ 314 ועדות מקומיות.

ועדת תמיר (מאי 2018), שבחנה את טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם, מצאה כי הליכי העבודה בוועדות המקומיות מכבידים על הליך הטיפול בתביעה לגמלת סיעוד, גורמים להמתנה ארוכה ולבזבוז משאבי כוח אדם וכספים.

עוד קבעה הוועדה בדו"ח שלה כי המלצת הוועדות המקומיות חופפת ברוב המקרים לסל שכבר מוענק לקשישים במסגרת הליך "טרום סיעוד" הניתן להם באופן זמני, טרם החלטתה, וכן לממצאי הבירור הראשוני שמבצע הביטוח הלאומי באמצעות שיחת טלפון וביקור אצל הזכאי בחודש הראשון שלאחר אישור התביעה.

על כן המליצה ועדת תמיר לצמצם עד כדי ביטול את סמכותן של הוועדות המקומיות ולכונן במקום זאת מנגנון משופר בתוך המוסד לביטוח לאומי, במיוחד למטרה זו. הצעת החוק שאושרה מאמצת בחקיקה המלצות אלו.

עו"ד חנן פוטרמן מהלשכה המשפטית בביטוח לאומי אמר בדיון:  "דו"ח מבקר המדינה מאוקטובר 2017, בעקבותיו הוקמה ועדת תמיר, הטיל את מלוא האחריות על הטיפול בקשישים הסיעודיים על הביטוח הלאומי. כדי לשאת באחריות המלאה, המוסד צריך לקבל גם את מלוא הסמכות. לכן אנחנו מבקשים לבטל את הוועדות המקומיות על פי המלצות ועדת תמיר".

אייל מדן, רפרנט ביטוח לאומי במשרד האוצר, הודיע כי לשם הקמת המנגנון הייעוד, תינתן תוספת מיידית של 101 תקני כוח אדם לביטוח הלאומי. תוספת של 107 תקנים נוספים לתפעול המנגנון תינתן ביום העברת האחריות למוסד בפועל.

ח"כ אלאלוף אמר בסיכום הדיון: "50 שנות ניסיון בשירות הציבור לימדו אותי שאם נותנים לאנשים אחריות מלאה, הם רצים בכל הכוח ומגיעים להישגים. אין צורך בעוד ועוד ועדות ולהעביר אנשים מאחד לשני. צריך לקצר את הביורוקרטיה ולייצר אחידות בשירות. פקידי הביטוח הלאומי יקבלו אחריות מא' עד ת' על הנושא ועל כך גם ייתנו את הדין, אם יידרש".

כדי לפקח על המהלך ולוודא שטיב השירות לקשישים אכן משתפר כתוצאה מהתיקון, נקבע כי הביטוח הלאומי ידווח לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת על יישום החוק החדש, שנתיים מיום כניסתו לתוקף.

נושאים קשורים:  גימלת סיעוד,  סיעודיים,  הביטוח הלאומי,  ועדת תמיר,  דו"ח מבקר המדינה,  חדשות
תגובות