חדשות

בנים ובנות של מטופלים באשפוז סיעודי ישלמו פחות דמי השתתפות

ההנחה בגובה 500 שקל לחודש תינתן לאלפי בני משפחה המשתתפים במימון האשפוז הסיעודי של הוריהם | ליצמן: "זהו שלב ראשון של הפחתה לקראת ביטולו המוחלט בקרוב של התשלום"

מוסד סיעודי בישראל. צילום אילוסטרציה

משרד הבריאות הודיע ביום חמישי כי בימים אלה תיכנס לתוקף הפחתה משמעותית בסך של 500 שקל לחודש מגובה ההשתתפות של בנים ובנות של מטופלים באשפוז סיעודי, על פי קוד משרד הבריאות.

ההחלטה על ההפחתה עוגנה בהחלטת ממשלה בהקשר לתכנית הסיעוד הלאומית ועל פי משרד הבריאות ההפחתה עתה היא שלב ראשון בתהליך ביטול כללי של התשלום הזה מצד ילדי מטופלים סיעודיים העונים על הקריטריונים (החלטת הממשלה מינואר 2018).

עוד נמסר כי ההטבה תחול הן על תשלומי השתתפות של ילדי מטופלים קיימים (שכבר קיבלו "קוד אשפוז סיעודי"), בהתייחס לחיוב מחודש ינואר 2019 ואילך, והן על תשלומי ההשתתפות של ילדי מטופלים הנמצאים בתהליך לקראת קבלת "קוד אשפוז סיעודי" או שיפנו בעתיד.

במקרים שבהם ילדי המטופל פנו לוועדת ערר ואושרה להם הנחה, הם יזכו להנחה הגבוהה מבין השתיים: הנחת ועדת הערר או הפחתה בהשתתפות החודשית בסך של 500 שקל.

לפי ההערכות שבוצעו במשרד הבריאות, מההקלות ייהנו אלפי בני משפחה במימון האשפוז הסיעודי של הוריהם.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: "אחרי שנים שבהן דרשנו רפורמה מערכתית בסיעוד, אנו מתחילים ליישם אותה בפועל. דינו של תשלום בנים ובנות  של אנשים סיעודיים להתבטל לגמרי וזהו רק שלב ראשון של הפחתה לקראת ביטולו המוחלט בקרוב של התשלום.

"אין כל היגיון לקחת מבני משפחה מימון לשירותי סיעוד עבור הוריהם. אנו דואגים לסבים ולסבתות, לקשישים ולבני משפחותיהם. זוהי בשורה כלכלית אדירה למשפחות הכורעות תחת הנטל הכלכלי בטיפול בהורים״.

מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב הוסיף: ״אנחנו דואגים לבריאות הציבור בכל מעגלי החיים, בכל השלבים השונים ולא שוכחים גם את המשפחות שצריכות לתמוך ולממן את ההיבט הכלכלי. זהו צעד שיורגש בכיס של כל משפחה".

נושאים קשורים:  רפורמה בסיעוד,  אשפוז סיעודי,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  תכנית הסיעוד הלאומית,  חדשות
תגובות