חדשות

מחקר חדש מוכיח: תאי עצב חדשים מתפתחים במוח עד לפחות גיל 97

חוקרים מאוניברסיטת מדריד מצאו הוכחות לכך שתאי העצב מתפתחים במוח כל הזמן אך עם הגיל מספרם יורד

משקעי עמילואיד במוח של חולה אלצהיימר. צילום: אילוסטרציה. שאטרסטוק

תאי עצב חדשים מתפתחים במוח עד לפחות גיל 97 – כך נמצא במחקר חדש שפורסם השבוע ב-Nature Medicine.

סוגיה זאת היתה שנויה במחלוקת עד כה מאחר ששלטה הדעה בקרב החוקרים כי בני אדם נולדים עם כל תאי העצב במוח, אלא שעתה טוענים חוקרים מאוניברסיטת מדריד כי יש גם הוכחות שמספר תאי העצב החדשים המתפתחים במוח רק מצטמצם עם הגיל, כלומר תאי עצב חדשים אכן מתפתחים במוח כל הזמן, אולם עם הגיל מספרם יורד. הירידה הדרמטית מתרחשת בשלבים הראשונים של מחלת אלצהיימר. החוקרים סבורים כי ממצאיהם יוכלו לספק רעיונות חדשים לעניין הטיפול בדמנציה.

רוב הנוירונים, תאי המוח המשגרים אותות חשמליים, ממוקמים באזור המוח בעת שאדם נולד. מחקרים שנעשו במוחו של יונקים אחרים מצאו שתאי עצב חדשים במוח מתעצבים בשלבים מאוחרים של החיים, אבל שיעור הנויורוגנזיה, לידת תאי העצב במוח בני אדם, עדיין מהווה נושא למחלוקת מדענים.

המחקר החדש בדק את הסוגיה הזאת במוחם של 58 בני אדם שמתו בגילאים 97-43. ההתמקדות היתה באזור המוח המעורב בהפעלת זיכרון ובהבעת רגשות, ההיפוקמפוס.

עוד נטען כי הנוירונים אינם מתהווים במוח כשהם כבר "מעוצבים" במלואם, אלא עוברים זאת דרך תהליך הגדילה וההתבגרות. החוקרים דיווחו כי זיהו במוחות שנבדקו תאי עצב חדשים שאכן הופיעו במוח, אולם טרם "בגרו" או הגיעו לשלב ההתפתחות המלא שלהם.

ד"ר מריה לורנס-מרטין מצוות המחקר אמרה בשבוע שעבר (ד') ל-BBC: "אנחנו מאמינים שמוחות בני אדם מייצרים נוירונים חדשים כל עוד הם זקוקים ללמוד דברים חדשים וזה מתרחש בכל שנייה במהלך שנות החיים".

מספרם של הנוירונים החדשים שמופיעים במוח יורד מ-30 אלף למ"מ לכדי 20 אלף למ"מ אצל אנשים בשלב המוקדם של תחילת ביטויה של מחלת אלצהיימר. כלומר מדובר, ציינה החוקרת ממדריד, בהפחתה ב-30% בשלב הכי ראשוני של המחלה. "זה בוודאי מפתיע מאד מאחר שמדובר עוד בטרם הולך ומצטבר אותו 'סמל' מאפיין של האלצהיימר - המשקע הבלתי מסיס של חלבון, עמילואיד בטא, המופיע גם במגוון מחלות בנוסף לאלצהיימר וביניהן מחלת קרויצפלד יעקב, פרקינסון וסוכרת מסוג 2. כלומר, ייתכן מאוד שעוד בטרם החלו להתבטא תסמיני אלצהיימר. אגב, מחקר שנעשה במכון ויצמן והתפרסם עוד ב-2016 טען שהצטברות המשקע שהולכת וגדלה היא עקב כשל של המערכת החיסונית.

בשלב זה מחלת אלצהיימר עדיין חשוכת מרפא אולם החוקרים מתמקדים כיום באותם צבירי עמילואיד-בטא במוח במאמץ לתת פתרון לבעיה.

"יש צורך להבין לעומק מדוע חלה ירידה בלידת הנוירונים החדשים כי ייתכן שהדבר יוביל לפיתוח טיפולים רפואיים חדשים באלצהיימר אבל גם בתהליכי הזיקנה הנורמליים", הדגישה ד"ר לורנס-מרטין.

השלב הבא במחקר יהיה התבוננות במוחם של בני אדם בעודם בחיים כדי ללמוד מה קורה לנוירונים על ציר הזמן.

ד"ר רוזה סנשו, ראש מכון המחקר הבריטי לאלצהיימר, אמרה בתגובה למחקר החדש: "יש לציין כי אובדן תאי העצב במוח מתחיל בשלב המוקדם של הבגרות והמחקר למעשה מראה שניתן להמשיך ולייצר נוירונים חדשים גם בעשור העשירי של החיים, כלומר בגיל 90 ומעלה. מחלת אלצהיימר מאיצה באופן רדיקלי את קצב אובדן הנוירונים והמחקר החדש מספק ראיות משכנעות שהמחלה מגבילה את תהליך יצירת תאי העצב החדשים ונדרשים מחקרים בהיקפים גדולים יותר כדי לאשש את הממצאים הללו ולברר האם אלה יסללו את הדרך לבדיקה מוקדמת במטרה להצביע על אלה המצויים בסיכון הגדול ביותר להופעת המחלה".

נושאים קשורים:  תאי מוח,  נוירונים,  אלצהיימר,  דמנציה,  חדשות,  תאי עצב
תגובות