חדשות

איגוד בתי האבות מתריע על סכנת סגירה בשל יישום חוק המצלמות

סגן שר הבריאות נדרש להתערב ולהורות על דחייה בשנה ביישום חוק המצלמות במוסדות הסיעודיים | יו"ר האיגוד: "אנחנו בעד החוק אבל נקרוס כלכלית"

מוסד סיעודי-גריאטרי. אילוסטרציה

איגוד בתי האבות (א.ב.א) – המוסדות הסיעודיים-הגריאטריים – דרש אתמול (ג') מסגן שר הבריאות יעקב ליצמן שלא לאכוף את חוק המצלמות במוסדות הסיעוד.

במכתב שנשלח לליצמן ולמנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, תובע האיגוד לממש את סמכותו של סגן השר הקבועה בחוק ולהורות על דחייה בשנה ביישום החוק. את המכתב שלח בא כוח האיגוד, עו"ד אילן בומבך. ההתרעה באה על רקע כניסתו לתוקף של החוק הצפויה ב-7.1.20 ולאור העובדה שסגן השר והמנכ"ל קיבלו שורה של פניות קודמות בעניין אך לא נענו להן תוך שהם נאחזים במצב הפוליטי הקיים, שבו מרבית פעילות הכנסת משותקת.

במכתב מונה האיגוד שורה של כשלים ביישום החוק ובהם היעדר מקור תקציבי כפי שהממשלה התחייבה בעת חקיקת החוק, לצד אי בהירות. למשל, בשאלה האם המוסדות נדרשים להסיר מצלמות קיימות ומי ישפה אותם על כך? האם מוטלת עליהם החובה לנהל מאגרי מידע בהתאם לחוק הגנת הפרטיות? האם יש צורך להתקין מצלמות גם בחדרי השירותים? מה קורה כאשר שני מאושפזים גרים בחדר משותף ואחד מהם מסרב להיות במעקב מצולם.

עוד עולה מהחוק כי הטכנולוגיה שעליו הוא נסמך קיימת רק אצל ספק יחיד בשוק, ולפיכך עולה השאלה האם היה עניין של המחוקק לקדם מונופול בענף זה.

במקביל פרסם משרד הבריאות באחרונה את מכרז האשפוז הגריאטרי וממנו עולה כי לא תמחר כלל את העלות העצומה של יישום חוק התקנת המצלמות. "העמסת עלות כה דרמטית זאת על המוסדות עלולה להביא לשיבוש גדול בעבודתם ואף לסגירתם", נאמר במכתב ההתרעה שנשלח לסגן שר הבריאות.

לשר הבריאות קיימת סמכות (בהתאם לסעיף 4 לתיקון מס' 33) המאפשרת לו לדחות את יישום החוק. האיגוד סבור כי במצב החוקתי והפוליטי הנדיר שאליו נקלעה המדינה, רשאי ויכול ליצמן לממש סמכות זאת. לחלופין, הוא יכול לבקש מהוועדה המסדרת הפועלת בימים אלה בכנסת, להקים מטעמה ועדת עבודה, רווחה ובריאות שתוכל לדון בבקשה.

רוני עוזרי, יו"ר א.ב.א, מסר: "אנחנו בעד המצלמות, אבל יישום החוק כבר בחודש ינואר הקרוב עלול להביא לסגירת מוסדות  שיקרסו כלכלית. אנחנו תומכים בחוק המצלמות ובאכיפתו. אנחנו עושים מדי יום הכל כדי להבטיח את שלומם ובריאותם של המטופלים. אולם, לא ייתכן כי השיתוק הפוליטי, החוקתי והמערכתי יביא לכך שמוסדות האשפוז הסיעודי ייאלצו לספוג עלויות כספיות כבדות מאוד, דבר שיביא באופן מיידי לפגיעה משמעותית באלפי מטופלים ועד לכדי סכנה ממשית לסגירת מוסדות ופליטת המטופלים ללא מענה חלופי על ידי המדינה. הבקשה מסגן השר היא לנצל את סמכותו משום שמדובר בלא פחות מפיקוח נפש".

נושאים קשורים:  ארגון א.ב.א,  מוסדות גריאטריים,  חוק המצלמות,  סגן שר הבריאות ליצמן,  חדשות
תגובות