חדשות

עמידון חדש ב"הרצפלד" מסייע למטופלי פגיעה מוחית לעמוד על רגליהם

בבית החולים השיקומי-גריאטרי הרצפלד בגדרה הוכנס לשימוש הליכון המאפשר לאנשים עם פגיעה מוחית לחזור ולעמוד על רגליהם וכן לנוע עם פלג הגוף העליון

צוות רפואי ב"הרצפלד" וטייס הקרב לשעבר. צילום: דוברות בית החולים

עמידון משוכלל המאפשר לאנשים עם פגיעה מוחית מכל סוג שהוא לעמוד על רגליהם ואף לבצע תנועה עם פלג הגוף העליון, שעד כה היתה בלתי אפשרית לאור מצבם של אותם פגועי מוח, נכנס לשימוש בבית החולים השיקומי-גריאטרי הרצפלד בגדרה, המשתייך עתה למרכז הרפואי קפלן. בין הראשונים שטופלו במכשיר החדש: טייס קרב לשעבר שהשתתף בכמה ממלחמות ישראל, היה קברניט ב"אל על", כיום בן 83, אב לארבעה וסבא לתשעה נכדים.

בית החולים מסר את הפרטים הבאים: המטופל אובחן עם גידול מוחי שגרם ללחץ על בלוטת יתרת המוח והביא להידרדרות משמעותית ביכולת המוטורית שלו. ההידרדרות החלה לפני כשנתיים כאשר אובחן אצלו פרקינסון. עם הזמן נפגעה התנועתיות המוטורית עד לחוסר תנועה מוחלט שגם התבטא באיבוד זיהוי קרובי משפחתו ובעיוורון. הוא הופנה לטיפול במסגרת אשפוז יום שיקומי, ושם, בעזרת העמידון, מצבו השתפר. הודות לתהליך השיקומי הוא כבר מיישר את רגליו ופחתו הכאבים. הוא גם החל ללכת צעדים אחדים.

ד"ר טטיאנה ונדר, סגנית מנהלת בית החולים ומנהלת יחידת אשפוז יום שיקומי, מומחית בנוירולוגיה, רפואה פיזיקלית ושיקום, הדגישה את חשיבותו הגדולה של העמידון עבור מטופלים לאחר פגיעה מוחית מכל סוג שהוא: "העמידון מאפשר להוריד את דרגות התמיכה וממש לנוע עם פלג הגוף העליון לכל הצדדים וכך ניתן לעבוד עם המטופל על יציבות הגב, לחזק את שרירי הגב ולעורר מודעות ליציבה ולשיווי המשקל".

העמידון מתאים למטופלים במצב קשה שאינם מסוגלים לעמוד ללא תמיכה פסיבית וגם כאשר הם מתקדמים יותר ומסוגלים לעמוד ונזקקים לפחות תמיכה. ד"ר ונדר: "הצוות הרפואי מנסה לאתגר מטופלים גם דרך משחקי מחשב ולגרום להם להניע את הגוף החוצה וחזרה מבסיס התמיכה. התוצאות כאן מרגשות".

נושאים קשורים:  עמידון,  פגיעה מוחית,  שיקום,  המרכז השיקומי גריאטרי הרצפלד,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
03.01.2020, 11:51

עמידון כזה נמצא שימוש לפחות ב-35 שנה האחרונות בהן אני פזיותרפיסטית. במה הוא שונה מהקיימים בשוק? -מהתמונה החלקית לא ניכר הבדל. יש גם עמידונים עם גלגלים המאפשרים לנוע איתם בסביבה, בדומה לכסא גלגלים.

אנונימי/ת
04.01.2020, 02:24

בושה למערכת שמסרסת לשלוח את את רמי חורש שעבר הסרת גידול שפיר מהמוח והיום מאושפז במחלקה פנימית ג באיכלוב

אנונימי/ת
04.01.2020, 02:31

בושה למערכת שמסרסת לשלוח את את רמי חורש לשיקום שעבר הסרת גידול שפיר מהמוח והיום מאושפז במחלקה פנימית ג באיכלוב אם יש כאן מנהל בית חולים שיקומי שיכול לעזור
אבקשו ליצור קשר עם בית החולים הנ''ל