סקירה

אוזון רפואי במתן טופיקלי כמסייע לטיפול בתסמינים נוירופתיים

לאחרונה נרשמה בתחום התפתחות נוספת, עם כניסתו של מוצר טופיקלי חדש המבוסס על אוזון רפואי, לסיוע בטיפול בתסמינים נוירופתיים בשם נרבו3 ג'ל (Nervo3 gel)

15.10.2020, 09:42

חרף ההתקדמות המשמעותית של המדע והרפואה, גם כיום נותרו כאבים נוירופתיים אתגר משמעותי לרופא ולמטופל: ההערכות בספרות אומדות את שכיחות (prevalence) הסובלים מכאב נוירופתי לסוגיו השונים בכעד 7%-8% מהאוכלוסייה. פחות ממחצית מן החולים מגיעים להקלת כאב מספקת גם תחת טיפול תרופתי, ורבים מהם סובלים מפגיעה משמעותית באיכות החיים, המקבילה לזו של חולי סרטן. [1],[2],[3]

האתיולוגיות לכאבים נוירופתיים הן טראומטיות, דלקתיות/אימונולוגיות, טוקסיות, איסכמיות, מטבוליות (הנוירופתיה השכיחה ביותר היא נוירופתיה סוכרתית), נאופלסטיות, מולדות, ניווניות ולעתים גם אידיופתיות. מקרים שכיחים כוללים הרפס זוסטר, נויראלגיה טריגמינלית ומצב לאחר CVA. הפתופיזיולוגיה של הנוירופתיה לא תמיד ברורה, וחרף המחקר בתחום, עדיין רב הנסתר על הגלוי. [4]

התסמינים הנוירופתיים מתוארים על ידי המטופלים כתחושות של בעירה, שריפה, קור, נמלול, עקצוצים, דקירות, זרם חשמלי, גרד, דגדוג ואף חוסר תחושה. התסמינים יכולים להופיע ספונטנית, באופן מתמשך או לסירוגין, והם מאופיינים לעתים כאלודיניים או היפראלגזיים.

התכשירים המרכזיים שניתנים כיום לטיפול בבעיה הם פומיים, וכוללים נוגדי דיכאון ממשפחות שונות, נוגדי פרכוסים וכן אופיואידים חלשים וחזקים. גם בשימוש מדוייק, בגישת רפואה מבוססת ראיות (Evidence Based Medicine – EBM) מושגת בממוצע הפחתה של 40% בכאבים ובתסמינים בלבד, אצל כמחצית מהחולים. בעיה נוספת שמונעת שיכוך כאב פרמקולוגי יעיל היא הקושי להגיע למינון אופטימלי, בשל תופעות לוואי בלתי נסבלות. [5]

הטיפול התת-מיטבי בתסמינים הנוירופתיים הוביל לפיתוחם של תכשירים טופיקליים, המסייעים בטיפול הסימפטומטי ונמכרים הן כתרופות ללא מרשם והן כאביזרים רפואיים. מוצרים אלו כוללים, בין היתר, גם קרם לנויראלגיה פוסט הרפטית, המבוסס על קפסיקום (החומר החריף שמופק מפלפל קאיין אדום) ומשמש כמשכך כאב מקומי.

אוזון רפואי טופיקלי במתן ביתי

לאחרונה נרשמה בתחום התפתחות נוספת, עם כניסתו לשוק של מוצר טופיקלי חדש (מספר רישום אמ"ר: 2140414) המבוסס על אוזון רפואי, לסיוע בטיפול בתסמינים נוירופתיים בשם נרבו3 ג'ל (Nervo3 gel). המוצר החדש משווק בישראל בידי חברת התרופות רפא. [6]

הג'ל החדש מכיל אוזון רפואי, והחידוש בו הוא בכך שהצליחו לייצב את האוזון, בתהליך מתוחכם שמוגן בפטנט. כך, ניתן לקבל את יתרונות האוזון באופן ביתי ובמתן פשוט – ללא צורך בטיפול מרפאתי או שימוש בציוד לטיפול בגז או בנוזל.

להרשמה לוובינר בנושא אוזון רפואי שיתקיים ב 13/11/20

100 שנות אוזון רפואי

האוזון נחקר ונמצא בשימוש ברפואה יותר מ-100 שנה (מאז מלחה"ע ה-I, שם הוא שימש לחיטוי פצעי החיילים שנפצעו בשדה הקרב וכן לטיהור מים).

כיום, נעשה שימוש בפורמולציות שונות ומגוונות של אוזון למטרות רפואיות. בין היתר, לפצעים קשי ריפוי, בשטיפות פה דנטליות לאחר סתימות, בשטיפות וגינליות מרפאתיות לזיהומים חוזרים וברפואה אסתטית, שם הוא מוזרק לצרכי חיטוב, מיצוק ומתיחה.

היכולת המוכחת של האוזון בהשמדת וירוסים, פטריות וחיידקים (כך, בין היתר, הוא מסייע נגד זיהומים), יחד עם הרעילות הנמוכה שלו לתאי הגוף – הן שהפכו אותו לחומר שנעשה בו שימוש נרחב, בין השאר כחומר לחיטוי מים ובריכות שחייה וכן כחומר לשטיפת פירות, ירקות, בשר ודגים.

האתגר בייצור אוזון שיישמר ביציבות הוא ניכר – זאת, בין היתר, בשל הקשרים הכימיים המאוד לא יציבים בין אטומי האוזון, והעובדה שהוא נוטה להתפרק במהירות ולהפוך ממולקולה בת 3 אטומי חמצן (O3) – למולקולת חמצן (O2) ועוד אטום חמצן בודד.

עד שהגיע פרופ' אנג'לו טארולו (Angelo TARULLO), פרמקולוג קליני איטלקי מאוניברסיטת בארי, שלאחר ניסויים שערך בחומרים שונים, גילה את הנוסחה שגם תשאיר את האוזון יציב וגם תהיה אפקטיבית בכל הקשור לפעולתה על הרקמה.

פרופ' טארולו ידע שהאוזון "מעדיף" קשרים כפולים בשרשראות שומנים בלתי רוויות, וכי שמן זית כתית מעולה יכול לשמש "מאגר" לשלושת אטומי האוזון.

הוא מצא נוסחה, שכיום מוגנת בפטנט, שבמסגרתה הוא הצליח להגיע למכניזם אופטימלי של חדירה לתא, הכוללת: אוזון במשקל מולקולרי נמוך (כך שהוא פחות צמיג); הקשור לחומצות שומן בלתי רוויות עם אורך שרשרת קצר (כך שהפניטרציה קלה יותר); ומולקולה הידרופילית שמתמזגת עם דופן התא (ויכולה לזרום בחופשיות אל הנוזל הציטופלזמטי). [7]

כך התאפשר פיתוח של פורמולציה של אוזון מיוצב, שיתרונותיו נשמרים עד להגעה לאיזור הפגוע ולרקמת המטרה.

מולקולות חומצות השומן בהן הקשר הכפול רווי בשלושת אטומי החמצן באוזון, לוכדות את מולקולות האוזון, מייצבות אותו והופכות אותו לזמין ומוכן לשימוש גם למתן ביתי. 7

כאשר הן משולבות בתערובת עם ויטמין E אצטט וחומצה אלפא-ליפואית – מתאפשר ייצור של ג'ל לשימוש טופיקלי, שמכיל אוזון יציב (אוזונידים ozonides). האוזונידים "מעוררים" את ההגנה הטבעית של התאים במספר מנגנונים, אחד מהם הוא הגדלת ייצור ה-ATP בתאים.

ניסוי קליני double blind עם אוזון רפואי מיוצב

בניסוי מבוקר כפול סמיות  שפורסם בשנת 2019 [8], קיבלו 29 חולים עם כאבים נוירופתיים את נרבו3 ג'ל למריחה 3 פעמים ביום. קבוצת הביקורת, שכללה אף היא 29 חולים עם כאבים נוירופתיים, קיבלה פלסבו למריחה. שתי הקבוצות ביצעו במקביל טיפולים פיזיותרפיים.

בטבלה המצורפת ניתן לראות את הירידה בכאבים כפי שנמדדה בסולם Visual Analogue Scale: בתחילת המחקר, לאחר 4 שבועות (עם מובהקות סטטיסטית של p<0.05) ולאחר 8 שבועות (עם מובהקות סטטיסטית של p<0.001). בכחול – קבוצת המטופלים; בכתום – קב' הביקורת.

יעילות קלינית מוכחת

נרבו3 ג'ל מסייע בטיפול בתסמינים נוירופתיים, בזכות תכונותיו האנלגטיות והאנטיספטיות. האנטי-אוקסידנטיות שלו מסייעת בלכידת רדיקלים חופשיים.

הג'ל הוא בעל יעילות קלינית מוכחת, בטוח לשימוש (ללא תופעות לוואי ידועות, משווק בעולם משנת 2013), יעיל בשילוב עם פיזיותרפיה ו/או טיפולים תרופתיים ואף עשוי לדחות שימוש בתרופות Rx בשלב ההתחלתי של המחלה.

נרבו3 ג'ל מאושר משרד הבריאות לשימוש כאביזר רפואי (אמ"ר) והוא ניתן לרכישה בכל קופות החולים, ברשתות הפארם, בבתי המרקחת הפרטיים ובבתי המרקחת אונליין.

מקורות:

[1] האיגוד הנוירולוגי בישראל, טיפול תרופתי בכאב נוירופתי – הנחיה קלינית, ויקירפואה, 2007

[2]  Sène D. Small fiber neuropathy: Diagnosis, causes, and treatment. Joint Bone Spine. 2018 Oct;85(5):553-559. doi: 10.1016/j.jbspin.2017.11.002. Epub 2017 Nov 16. PMID: 29154979.

[3]  Cruccu G, Truini A; Neuropathic Pain Special Interest Group of the Italian Society of Neurology (Italian NeuPSIG). Neuropathic Pain: The Scope of the Problem. Pain Ther. 2017;6(Suppl 1):1-3. doi:10.1007/s40122-017-0086-1

[4]  Tarakad S Ramachandran, Metabolic Neuropathy, Medscape 2017

[5] Besson M, Piguet V, Dayer P, Desmeules J. New approaches to the pharmacotherapy of neuropathic pain. Expert Rev Clin Pharmacol. 2008 Sep;1(5):683-93. doi: 10.1586/17512433.1.5.683. PMID: 24422738.

[6] עמוד המוצר נרבו3 ג'ל באתר רפא

[7]  Dott. Angelo TARULLO, ADVANTAGES OF EXTRA VIRGIN OLIVE OZONIDE OIL COMPARED TO OTHER LIPID MATRICES, Presentation

[8]  Tarullo, A., Lacatena, E., Santacroce, L., Inchingolo, A. M., Malcangi, G., Scacco, S., Fanelli, M., Cagiano, R., Inchingolo, F., Caprio, M., Dipalma, G., Ballini, A., Clemente, A., Inchingolo, A. D., Girolamo, F. and Tattoli, M. (2019) “Topical Fisionerv® is effective in treatment of peripheral neuropathic pain”, Acta Bio Medica Atenei Parmensis, 90(1), pp. 51-55. doi: 10.23750/abm.v90i1.6305

בשיתוף רפא

נושאים קשורים:  סקירה,  אוזון,  כאבים נוירופתיים,  נרבו3 ג'ל