מחקרים-נגיף הקורונה

דליריום כתסמין אפשרי של קורונה בקרב קשישים

זהו המחקר הראשון שהוכיח שכיחות גבוהה יותר של בלבול אפשרי כתסמין COVID-19 בקרב קשישים עם שבריריות

12.10.2020, 14:09
"לא נמצאו פתרונות לקשישים, שנכלאו בביתם עם המטפלים שלהם או שנותרו לבדם ללא כל סיוע". צילום אילוסטרציה

מחלת COVID-19 חמורה יותר בקרב קשישים ובעלי מחלות רקע. המודעות להופעת סימנים לא שגרתיים היא קריטית לזיהוי מוקדם של תחלואה בנגיף. מטרת מחקר זה, שנוהל על ידי מספר גדול של חוקרים מ-King's College London, St Thomas' Hospital בלונדון, יחד עם עמיתים מ-Sacred Heart Catholic University ברומא ואוניברסיטת בירמינגהם באנגליה – היה להעריך כיצד השבריריות משפיעה על הופעת תסמיני COVID-19 בקרב קשישים. זהו המחקר הראשון בתחום זה והוא פורסם בכתב העת Age and Ageing.

בוצע מחקר-התבוננות בעוקבה של חולים מבוגרים מאושפזים עם 19-COVID מאומת בבדיקה מעבדתית בבית החולים סנט תומאס בלונדון ובעוקבה נוספת של קשישים חולים מאומתים בדיווח עצמי באמצעות יישום בטלפון הנייד (COVID Symptom Study).

עוקבת בית החולים: חולים מגיל 65 ומעלה (n = 322) שהתקבלו לאשפוז ללא תכנון מוקדם, בין התאריכים: 1 במרץ 2020 ל-5 במאי 2020. COVID-19 אושר על ידי RT-PCR מדגימה של מטוש בגרון.

עוקבת הקהילה: משתתפים מגיל 65 ומעלה (535 =n) שנרשמו למחקר: COVID Symptom Study ודיווחו עצמאית על תוצאה חיובית בבדיקת COVID-19 החל מה-24 במרץ (השקת היישום) ועד ל-8 במאי 2020.

החוקרים השתמשו בניתוח רגרסיה לוגיסטית רב משתנית שבוצעה על דגימות תואמות גיל מקבוצות בית חולים וקהילה כדי לוודא שיש אכן קשר בין שבריריות לתסמינים של COVID-19.

בעוקבה של בית החולים נמצאה שכיחות גבוהה יותר, באופן מובהק, של בלבול במדגם הקשישים השבריריים, ללא הבדל בחום או בשיעול. בעוקבה של הקהילה הייתה שכיחות גבוהה יותר, באופן מובהק, של בלבול אפשרי אצל זקנים שבריריים, יחד עם עייפות וקוצר נשימה.

זהו המחקר הראשון שהוכיח שכיחות גבוהה יותר של בלבול אפשרי כתסמין COVID-19 בקרב קשישים עם שבריריות בהשוואה לקשישים אחרים. ממצא זה מדגיש את הצורך בהערכה שיטתית של שבריריות ובדיקת בילבוליות (DELIRIUM) בחולים מבוגרים החולים במחלה חריפה, בבית החולים ובקהילה. על הרופאים לחשוד ב-COVID-19 בקרב מבוגרים שבריריים עם בילבול.

מקור:

Zazzara MB, Penfold RS, Roberts AL, Lee KA, Dooley H, Sudre CH, Welch C, Bowyer RCE, Visconti A, Mangino M, Freydin MB, El-Sayed Moustafa JS, Small K, Murray B, Modat M, Wolf J, Ourselin S, Graham MS, Martin FC, Steves CJ, Lochlainn MN. Probable delirium is a presenting symptom of COVID-19 in frail, older adults: a cohort study of 322 hospitalised and 535 community-based older adults. Age Ageing. 2020 Sep 28:afaa223.

נושאים קשורים:  מחקרים-נגיף הקורונה,  דליריום,  שבריריות בקשישים
תגובות