רישום תרופות

כיצד ניתן להפחית רישום בנזודיאזפינים לקשישים?

מחקר זה הדגים כי שליחת דו"ח רישום תרופות על ידי רשות רגולטורית לרופא המטפל מפחית מתן בנזודיאזפינים במינונים גבוהים בחולים מעל גיל 65 שנים

19.05.2021, 17:58

שימוש גבוה או בלתי-הולם בבנזודיאזפינים (BDZ) ותרופות ממשפחת "Z" מהווה בעיה משמעותית בעולם הרפואה. מחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת BMC Family Practice בחן מספר התערבויות שמטרתן להפחית רישום BDZ על ידי רופאים למטופלים בני 65 שנים ומעלה.

במחקר השתתפו 272 רופאים באלברטה, קנדה אשר רשמו לפחות פעם אחת במהלך הרבעון השלישי של שנת 2016 מינון שהיה לפחות פי 3 מהמינון היומי המוגדר של BDZ למטופלים המבוגרים מ-65 שנים. לכלל הרופאים נשלחה הודעה על רישום ה-BDZ על ידי הרשות הרגולטורית הרפואית באלברטה ובהמשך הרופאים חולקו ל-4 קבוצות. קבוצה שלא קיבלה יותר הודעות, קבוצה שקיבלה הודעת אזהרה נוספת מהרשות הרגולטורית, קבוצה שקיבלה שיחת טלפון מרוקח מטעם הרשות הרגולטורית וקבוצה שקיבלה שיחה מרופא מטעם הרשות הרגולטורית. התוצאים העיקריים שנבחנו היו השינוי בהתנהגות הרופאים לאחר שנה בהיבט השינוי במספר החולים אשר להם נרשמו BDZ עודפים והשינוי במינון ה-BDZ לכל רופא.

תוצאות המחקר הדגימו כי בכל 4 הקבוצות הייתה ירידה מובהקת במספר החולים אשר קיבלו מינון עודף של BDZ בכ-50% (טווח, 43-54%). בנוסף, נצפתה ירידה של כ-13% במינון הממוצע של BDZ שהחולים קיבלו (טווח, 10%-16%). עם זאת, לא נצפה הבדל מובהק סטטיסטית בין קבוצות הרופאים.

החוקרים מסכמים כי שליחת דוח רישום תרופות על ידי רשות רגולטורית רפואית הינו כלי יעיל להפחתת הרישום של BDZ במינונים עודפים בחולים קשישים. התערבויות נוספות כדוגמת שיחה עם רוקח או רופא מהרשות הרגולטורית לא הובילו להטבה נוספת.

מקור: 

Ashworth, N., Kain, N., Wiebe, D. et al. Reducing prescribing of benzodiazepines in older adults: a comparison of four physician-focused interventions by a medical regulatory authority. BMC Fam Pract 22, 68 (2021). https://doi.org/10.1186/s12875-021-01415-x

נושאים קשורים:  רישום תרופות,  בנזודיאזפינים,  מחקרים
תגובות