חדשות

פרויקט משותף לצבר ולכללית: טיפול רפואי בבית לחולי דמנציה

כ-200 חולי דמנציה כבר מקבלים טיפול צמוד במסגרת שירות אשפוז בית אינטנסיבי - לכל מטופל מוצמד צוות קבוע וזמין 24/7

הוספיס לחולי דמנציה. צילום: צבר רפואה

לפני כשנה הושק על ידי מחוז מרכז של שירותי בריאות כללית וצבר רפואה מערך אשפוז בבית שמטרתו להעניק שירות רפואי כוללני ולשפר את איכות חייהם של חולי דמנציה. בפרויקט, חולי דמנציה שהופנו על ידי רופאי משפחה של כללית, נקלטים לשירות אשפוז בית אינטנסיבי של צבר רפואה, ומקבלים מענה עבור הצרכים הרפואיים והסוציאליים על ידי צוות רב מקצועי.

הפרויקט הושק בתחילת שנת 2021 ועד היום טופלו במסגרת זו כ-200 מטופלים. השירות כולל צוות קבוע של רופא/ה, אח/ות ועובד/ת סוציאלי/ת, המשויכים למטופל וזמינים לו ולמשפחתו באופן אישי סביב השעון בכל ימות השנה.

ד"ר נטליה שוורץ, מנהלת הפרויקט בכללית מרכז: "הטיפול כולל צוות רב מקצועי המסייע למטופל ולמשפחה להתמודד עם כל שלבי המחלה, מאפשר לחולים לקבל טיפול רפואי, סיעודי וסוציאלי כוללני, בשילוב מתן כלים ותמיכה להתמודדות עם האתגרים ולמנוע כאב וסבל".

ד"ר רייחן פלוטקין, רופאה במחלקת הוספיס הבית של צבר רפואה, המנהלת את הפרויקט, מספרת על הצלחתו: "אני שומעת כל יום מהמשפחות של המטופלים הללו כמה השירות הזה עוזר להם. לכל מטופל מוצמד צוות קבוע, שלומד להכיר את המשפחה, וזמין להם טלפונית 24/7 בכל ימות השנה.

"הידיעה הזו, שלמשפחה יש אפשרות בכל רגע לפנות לאדם מקצועי שמכיר אותם ואת יקירם, עם כל שאלה או בעיה שצצה – מספקת יתרון עצום של רוגע וביטחון למשפחות שיקירם מקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורו. כיוון שהמטופל מקבל ליווי רפואי צמוד, נמנע הצורך באשפוזים, בריצות למרפאות ולמיון, וכמובן – נמנעת הסכנה הממשית עבור חולים אלה להדבקות וזיהומים והתדרדרות קוגניטיבית - תופעות שכיחות כתוצאה מאשפוז בבית חולים".

בתיה, בתה של אורה רוזנבאום, בת 92, שטופלה במסגרת הפרויקט במשך כחצי שנה, סיפרה: "אני מטפלת באמא כבר כמה שנים, ולמרות שיש לנו מטפלת סיעודית מקסימה, כל הזמן חייתי בלחץ - שאמא תקבל טיפול, לרוץ איתה למרפאות, לטלטל אותה לבדיקות, שאולי יקרה לה משהו. מהשנייה שהצוות של צבר נכנס אלינו הביתה, באותו רגע הכל נרגע. הם העניקו לי שלווה. תמיד תמיד היה מישהו שיכולתי להתקשר אליו, שמכיר את אמא ואותי, שמבין מה צריך".

לדבריה, "הרופאה ד"ר רייחן הבינה מיד שהתרופות לא מתאימות לאמא ושינתה אותן, והיה שיפור עצום במצב של אמא תוך כמה ימים. הצוות, בייחוד העובדת הסוציאלית והאחות, טיפלו באמא, אבל הן ראו גם אותי. למישהו שמטפל סביב השעון בבן משפחה דמנטי – זה נדיר, שמישהו רואה אותך ומקשיב לך ואומר – תני לי לעזור. אמא סיימה את הטיפול לפני מספר חודשים, ומאז לא נזקקה לא לרופא ולא לאשפוז אפילו פעם אחת".

ד"ר ריחן מסכמת: "צוותי צבר רפואה מומחים בטיפול בחולי דמנציה. למחלות דמנציה ישנם תסמינים ייחודיים, ובשל העובדה שאין תקשורת מילולית עם המטופלים, הצוותים שלנו מוכשרים ויודעים לזהות ולטפל בתסמינים כמו קשיים בבליעה, התפתחות של זיהומים שונים וסימנים אופייניים למחלות אלו. הצוותים מקפידים לשתף את המשפחה בכל החלטה רפואית ולכבד את רצון החולה ומשפחתו בנושאים כמו הזנה בפג או בזונדה. כבוד החולה ורצונותיו חשובים לנו מאוד, ולכן גם אנחנו מקפידים לערוך שיחות עם המשפחה, לברר ולסייע להם לקבל החלטות המתאימות לאופי ולדעות המטופל".

נושאים קשורים:  צבר רפואה,  קופת חולים כללית,  טיפול ביתי,  דמנציה,  חדשות,  ד"ר רייחן פלוטקין
תגובות