חדשות

מחקר: גלולה המכילה 3 תרופות שונות מפחיתה סיכון להתקף לב

לפי המנחקר שהוצג בכנס הקרדיולוגים האירופאי, תרופה זו עשויה להיות פתרון טוב לקשישים שלא אחת שוכחים ליטול כמה מהתרופות היומיות שהומלצו להם

התקף לב (אילוסטרציה)
התקף לב (אילוסטרציה)

מחקר חדש שממצאיו הוצגו בכנס הקרדיולוגיה בספרד בשבוע שעבר, העלה שגלולה אחת המכילה משלב של שלוש תרופות ("פולי-פיל", או בשם המסחרי טרינומיה), זכתה להיענות רבה מצד חולים והפחיתה את הסיכון למחלות לב כדי 33 אחוז.

ממצאי המחקר מוכיחים כי אנשים שלקחו את התרופה המשולבת Trinomia, המכונה "פולי-פיל", חוו פחות התקפי לב, מקרים של שבץ או מקרים אחרים הקשורים ללב ולכלי דם בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול סטנדרטי.

הרעיון הבסיסי ב"פולי-פיל" קיים יותר משני עשורים. כיום יש מספר גלולות קוקטייל המכילות משלב וקומבינציה של מספר תרופות, בהן לטיפול ב-HIV ולהפחתת לחץ דם.

ב-2015 החל ניסוי נרחב בשם secure למניעת מחלות לב, בחן שילוב של שלוש התרופות הידועות כמפחיתות סיכון למחלת לב: אספירין; אטורבסטטין, המפחיתה כולסטרול; ורמיפריל, המפחיתה לחץ דם. התרופה המשולבת מיוצרת על ידי חברת פרר. היא אושרה לשימוש באיחוד האירופי.

בניסוי לצורך המחקר הנוכחי, שנעשה בשבע מדינות באירופה, השתתפו כ-2,500 בני 65 ומעלה שעברו התקף לב ושרדו. חלקם קיבלו את הקוקטייל, והאחרים - טיפול סטנדרטי. בתום מעקב של חמש שנים התברר כי 12.7% מהחולים שקיבלו טיפול רגיל עברו התקף לב, שבץ מוחי או חסימת כלי דם נוספים בהשוואה ל-9.5% בלבד מאלו שנטלו את הגלולה המשולבת. חישוב הממצאים הראה שהגלולה המשולבת הביאה לירידה של 24% בסיכון לאירוע לבבי או שבץ. עוד נמצא כי אלה שנטלו את הגלולה המשולבת היו בסיכון נמוך ב-33% למות מאותם אירועים.

הגלולה המשולבת עשויה להיות מענה לאחת הבעיות הקשות שבטיפול בקשישים: הכמות הרבה של תרופות שהם נאלצים לצרוך. רבים מהם שוכחים תרופה כזו או אחרת מאותה רשימה יומית של תרופות שרופאים המליצו להם לקחת, או מתייאשים ולא נוטלים את כל התרופות הנדרשות. השילוב עשוי להקל על אותם חולים.

"ממצאי המחקר מצביעים על כך שפולי-פיל עשוי להיות מרכיב אינטגרלי בטיפול בחולי לב", קבע ראש צוות החוקרים, פרופ' ולנטין פוסטר מבית החולים הר סיני בניו יורק. "לגישה זאת יש פוטנציאל להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם חוזרות ולמוות ממחלות אלו".

נושאים קשורים:  חדשות,  התקף לב,  מחלות לב,  אספירין,  אטורבסטטין,  רמיפריל,  טרינומיה
תגובות
02.09.2022, 12:00

הבעיה העיקרית בפוליפרמסיה היא עדיין תופעות הלוואי של כל התרופות ואינטראקציות בין התרופות. את הבעיה הזו הגלולה המשלבת אינה פותרת אלא מחמירה. הרי קבלנו תופעות לוואי של 3 תרופות בגלולה אחת, לכל אחתתופעות לוואי לא נדירות ועלולות להיות מטרידות ואף מסכנות חיים (דימומים מאספירין ורבדומיוליזיס מסטטינים - אבל גם שיעול מטריד מחוסם ה ACE יכול להיות בעיה).

רבדומיוליזיס נדיר למדיי.
ובכלל לפי מחקרים אחרונים יש הגזמה ביחוס תופעות לוואי שריריות לסטאטינים

13.09.2022, 22:33

לכאורה תרופה מצויינת, אבל: '' ארועים קרדיווסקולריים '' אינם תוצא רלוונטי להמלצה. תוצא כוללני, כמו שיעור פניות לרפואה דחופה או תמותה מכלל-הסיבות (ורצויה גם מדידת גם 'תחושת בריאות' סוביקטיבית בנוסף), יאפשר החלטה מושכלת על ההשפעה הבריאותית נטו.