חדשות

תרפיה במוזיקה משפרת מעורבות חברתית בקרב חולי דמנציה

טיפול במוזיקה נמצא יעיל למטופלים עם דמנציה וגרם להם להיות ממוקדים ורגועים יותר, להביע עניין וליצור קשר עין עם המטפלים שלהם

מטפלים במוזיקה ממליצים להשתמש בשירים שהמטופל עם הדמנציה אהב ונהג להאזין להם. צילום: אילוסטרציה

מחקר חדש מראה שתרפיה במוזיקה עשויה לשפר את האינטראקציות החברתיות בין אנשים עם דמנציה לבין המטפלים שלהם ולשפר את רווחתם של המטופל והמטפל. המחקר, שנערך בארה"ב ופורסם בכתב העת Alzheimer Disease and Associated Disorders, מצא שסוג ספציפי של טיפול במוזיקה סייע לשפר את המעורבות החברתית בקרב אנשים עם דמנציה והמטפלים שלהם.

דמנציה היא קטגוריה רחבה של הפרעות המשפיעות על יכולתו של אדם לזכור, לקבל החלטות ולתקשר עם אחרים. דמנציה היא לעתים קרובות פרוגרסיבית, כלומר, מחמירה עם הזמן ומקשה על החולים לתקשר עם הסובבים אותם, דבר שיכול להקשות על היחסים שלהם עם סביבתם הקרובה, כולל בני משפחה ומטפלים.

תרופות והתערבויות באורח חיים עשויות לעזור לאנשים עם דמנציה לנהל את התסמינים שלהם. לאחרונה מתמקדים מחקרים גם בהתערבויות לא תרופתיות כמו טיפול במוזיקה, שיכולות להועיל לאנשים עם דמנציה.

טיפול במוזיקה נועד לשפר את מצב רוחם ורווחתם של אנשים עם מגוון בעיות רפואיות ופסיכולוגיות. החוויות החושיות של בני אדם קשורות לזכרונות. עבור אנשים עם דמנציה או ליקויים קוגניטיביים אחרים, לעתים קרובות האסוציאציות הללו נשארות גם אם אלמנטים אחרים בזיכרון נפגעים. אפשר לנגן קטע מוזיקלי שיש לו משמעות עבור האדם, והדבר יפעיל אצלו את הזיכרון הזה. מטפלים במוזיקה ממליצים להשתמש בשירים שהמטופל עם הדמנציה נהג להאזין להם ולאהוב בין הגילאים שבע שנים ועד אמצע שנות ה-20.

למחקר גויסו אנשים עם דמנציה משתי מרפאות והמטפלים שלהם. החוקרים השתמשו בהתערבות של 12 שבועות שכללה הערכה של ההעדפות המוזיקליות של המטופלים ואיסוף נתונים כמו התנהגויות חברותיות וחומרת הדמנציה. ההתערבות כללה הדרכה למטפלים, השמעת מוזיקה חיה בקונצרטים של 45 דקות ומפגשים לאחר הקונצרטים. המטפלים במוזיקה עודדו את המטופלים לתקשר עם אחרים במהלך הקונצרטים ובמפגשים שאחריהם. לאחר מכן החוקרים ביצעו הערכות מעקב באמצעות שאלון תסמינים נוירופסיכיאטריים, הערכת התנהגויות וקבלת משוב מהמטפלים.

בקרב קבוצת ההתערבות הוצגו התנהגויות חברותיות לא מילוליות טובות יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת. לדוגמה, המשתתפים עם דמנציה היו ממוקדים ורגועים, הביעו עניין ויצרו קשר עין עם המטפלים. המטפלים דיווחו על ירידה ברמות הלחץ אצל המטופלים וציינו שהתכנית עזרה להם להתחבר למטופלים ולשפר את איכות מערכות היחסים שלהם.

מחבר המחקר ציין שהנתונים הראשוניים של המחקר מראים שמוזיקה יכולה לשפר את המעורבות החברתית בין אדם עם דמנציה לבין האנשים הקרובים לו, והיא יכולה גם להפחית את רמות הלחץ אצל המטפלים שלו.

החוקרים קיבלו מענק מהקרן הלאומית לאמנויות של ארה"ב כדי לשחזר את התוצאות בקבוצה גדולה יותר של חולים ומתכוונים במחקרים עתידיים לבדוק גם מדדים פיזיולוגיים של החולים והאם לטיפול במוזיקה יש השפעות ביולוגיות ולא רק פסיכולוגיות על מטופלים ומטפלים.

נושאים קשורים:  מוזיקה,  טיפול במוזיקה,  תרפיה,  דמנציה,  אינטראקציה עם מטופלים,  מחקרים,  חדשות
תגובות