חדשות

ירידה בשמיעה מגבירה את הסיכון לנפילות ולשברים בקשישים

בעקבות תוצאות מחקר בקריה האקדמית אונו, ממליצות החוקרות לרופאים לפעול למניעת נפילות: להפנות חולים עם הפרעות שמיעה לבדיקת שיווי משקל וחולים עם בעיית שיווי משקל - לבדיקת שמיעה

נפילות בקשישים. אילוסטרציה

קשישים שחוו ירידה בשמיעה העלו את הסיכון שלהם לנפילות, לדימומים שעשויים להיות מסכני חיים ולשברי עצמות בעיקר מרכזיות. כך עלה במחקר שנעשה בקריה האקדמית אונו. כך נמצא כי כל ירידה של 10 דציבלים בשמיעה העלתה את הסיכון לנפילות פי 1.4 לנפילות.

עוד נמצא במחקר זה כי שינויים בשמיעה נמצאים במתאם עם ירידה בשיווי המשקל בגיל צעיר בהרבה ממה שהיה ידוע עד כה. לפיכך המליצו מומחים להפנות קשישים לבדיקת שיווי משקל כאשר מידרדרת שמיעתם. המחקר הובל על ידי ד''ר חנה פוטר כ''ץ, ראש החוג לקלינאות תקשורת בקריה האקדמית אונו ופרופ' אלה בין בחוג לספורטתרפיה בפקולטה למקצועות הבריאות.

במחקר השתתפו כ-295 מבוגרים עצמאים החיים בקהילה, מתוכם 181 נשים ו-114 גברים בגילאי 46-75 שנה. המשתתפים עברו בדיקות למצב שיווי המשקל ומילאו שאלונים על מצב השמיעה שלהם.

ידוע מכבר כי נפילות עקב איבוד רגעי של שיווי המשקל הן גורם תמותה משמעותי בגיל השלישי. הן גורמות לאשפוזים רבים ולפגיעה באיכות החיים. לכן, זיהוי מוקדם של הסיכון לנפילות ומניעתן הוא גורם קריטי בשמירה על חיי הקשישים ועל איכותם. התערבות רפואית יכולה להפחית ואף למנוע נפילות.

בדיווח על המחקר מאת ד"ר איתי גל ב-ynet הודגש כי בשנים האחרונות מתרבות העדויות על כך שאובדן שמיעה הוא גורם סיכון לנפילה. עם זאת, האינטראקציה בין שמיעה לשיווי המשקל וסכנת נפילות איננה מובנת במלואה.

פרופ' בין מסרה: "אנו מציעים לרופאים ואנשי מקצועות הבריאות לשקול הפניית מטופלים עם הפרעות שמיעה לבדיקות שיווי משקל, ואלה שיש להם בעיית שיווי משקל – להפנות לבדיקת שמיעה. ממצאי המחקר שלנו מצביעים על כך ששמיעה תקינה משפרת את שיווי המשקל".

הערכה היא שהמנגנון העיקרי המגביר סיכון לנפילות אצל קשישים כבדי שמיעה הוא מנגנון ההיזון החוזר. "שיווי משקל מושג בעיקר על ידי מנגנון פידבק שבו הגוף מגיב לרמזים תחושתיים המגיעים מהעיניים, האוזן הפנימית והגוף. ככל הנראה, לצורך שמירה על שיווי המשקל, הגוף מגיב גם לרמזים שמיעתיים. ברגע שאלה נפגעים עקב הירידה בשמיעה, רואים ירידה בשיווי המשקל. לכן, תרגול המותאם לשיפור שיווי המשקל במסגרת טיפול פיזיותרפי חיוני לצד שימוש במכשירי שמיעה משופרים", סיכמו החוקרות.

נושאים קשורים:  שיווי משקל,  נפילות בקשישים,  ירידה בשמיעה,  מחקרים,  חדשות
תגובות