מחקרים

האם טיפול עם גירוי חשמלי יכול להפחית את העייפות היומית של חולי פרקינסון?

נמצא כי טיפולים חוזרים עם גרייה מגנטית יכולים לשפר תסמינים של עייפות מוגברת במהלך היום בנבדקים עם מחלת פרקינסון

03.10.2022, 15:25
הרוב המוחץ (75%) מהסובלות מתסמונת התשישות הכרונית הן נשים. צילום: shane/ unsplash

עייפות מוגברת במהלך היום (Excessive Daytime Sleepiness - EDS) הינה הפרעת שינה נפוצה בקרב אנשים עם מחלת פרקינסון (Parkinson’s Disease - PD) שפוגעת באיכות חייהם של המטופלים. ניתן להשתמש בגרייה מגנטית חיצונית חוזרת (repetitive Transcranial Magnetic Stimulation - rTMS) לצורך טיפול נוסף למגוון תסמינים לא מוטוריים של PD. עם זאת, אין מספיק מידע על טיפולים אפשריים עבור EDS בנבדקים עם PD. מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעות של טיפול עם rTMS בתדירות נמוכה מעל הקורטקס הקדם-פרונטלית הדורסולטרלית מימין (Dorsolateral Prefrontal Cortex - DLPFC) עבור EDS בחולים עם PD.

המחקר בוצע עם זרועות מקבילות ועם בקרת דמה, ובו נכללו 25 נבדקים עם PD ואבחנה אפשרית של EDS על פי מדד העייפות של אפוורת' (Epworth Sleepiness Scale - ESS - 8 נקודות ומעלה). את הנבדקים הקצו אקראית לקבוצת טיפול (n=15) וקבוצת טיפול דמה (n=10). בקבוצת הטיפול הנבדקים טופלו עם rTMS בתדירות של 1 הרץ מעל DLPFC למשך 10 ימים רצופים. בקבוצת הטיפול הנבדקים חולקו לקבוצה שהגיבה לטיפול ולקבוצה שלא הגיבה לטיפול, על בסיס ציון ESS בהשוואה לציון ESS הראשוני. הערכה קלינית של תסמינים מוטוריים ולא מוטוריים הושלמה בבסיס, בתום הטיפול וכעבור חודש מסיום הטיפול.

תוצאות המחקר הדגימו כי הקבוצה שטופלה עם גרייה מגנטית הדגימו שיפור משמעותי בציון ESS בתום 10 ימי טיפול וכעבור 30 ימים מתום הטיפול (p<0.05 עבור שניהם). אחוז השינוי בציון ESS נמצא קשור למשך המחלה. ניתוח נוסף הדגים כי נבדקים שהגיבו לטיפול עם rTMS הדגימו משך ארוך יותר של המחלה וטיפול עם מינונים נמוכים יותר של לבודופה.

מסקנת החוקרים הייתה כי טיפול עם rTMS בתדירות נמוכה על גבי DLPFC עלול לסייע בתסמיני EDS בנבדקים עם PD.

מקור:

Xiaoying Zhang, et al. (2022) “Effects of repetitive transcranial magnetic stimulation over right dorsolateral prefrontal cortex on excessive daytime sleepiness in patients with Parkinson's disease.” Sleep Medicine, December 2022. Vol. 100, p. 133-138. doi.org/10.1016/j.sleep.2022.08.003

נושאים קשורים:  מחקרים,  גירוי מגנטי מוחי,  עייפות,  פרקינסון,  סימפוטמים לא מוטוריים
תגובות