חדשות

מחקר: מכשירי שמיעה עשויים לעכב הידרדרות קוגניטיבית ודמנציה

אובדן שמיעה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות דמנציה | מטה-אנליזה של 3,243 מחקרים מצאה: השימוש במכשירי שמיעה אחראי להפחתה של 19% בהידרדרות קוגניטיבית ארוכת טווח

מכשיר שמיעה. צילום: אילוסטרציה

מכשירי שמיעה עשויים להיות כלי חשוב במאמץ למנוע ירידה קוגניטיבית ודמנציה. כך על פי מחקר חדש, שצוטט בתחילת השבוע (ב') ב-CNN. המחקר שפורסם השבוע ב-JAMA Neurology מציג ראיות לכך שטיפול באובדן שמיעה באמצעות מכשירי שמיעה עשוי להפחית או לעכב ירידה קוגניטיבית ודמנציה.

המחקר קבע כי אובדן שמיעה מהווה גורם סיכון חשוב בהתפתחות דמנציה, אך השאלה האם התערבות באובדן השמיעה תטפל גם בהתקדמות של ירידה קוגניטיבית היתה פחות ברורה, אמר אחד ממחברי המחקר הבכירים, Woei Shyang Loh, ראש תחום אף אוזן גרון בבית החולים והאוניברסיטה הלאומית של סינגפור.

המחקר החדש מבוסס על מטה-אנליזה של 3,243 מחקרים, הן תצפיתיים והן ניסויים. המחקר בחן את הקשר בין אובדן שמיעה וירידה קוגניטיבית בטווח זמן של בין שנתיים ל-25 שנה. עיבוד המחקרים גילה שאנשים עם אובדן שמיעה שהרכיבו מכשירי שמיעה שיפרו ב-3% את הביצועים הקוגניטיביים שלהם בטווח הקצר. על פי המחקר, השימוש במכשירי שמיעה אחראי להפחתה של 19% בהידרדרות קוגניטיבית ארוכת טווח.

עורכי המחקר ציינו כי כשמדובר בירידה קוגניטיבית, מניעת הידרדרות היא חשובה. "דמנציה קלה הרבה יותר למניעה מאשר לטיפול, וקשה מאוד להפוך את מהלכה", אמר מחבר המחקר הבכיר ד"ר בנג'מין טאן, דיקאן-עמית בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטה הלאומית של סינגפור. "אנשים שחווים אובדן שמיעה צריכים לגשת במהרה לרופא ולבדוק אם השימוש במכשירי שמיעה מתאים להם".

אובדן שמיעה, על אף שהוא מהווה גורם סיכון גדול לירידה קוגניטיבית, קל למדי לתיקון במדינות מפותחות, אמר ד"ר תומס הולנד, רופא מדען של מכון Rush for Health Aging, שלא היה מעורב במחקר. "אם יש לך אובדן שמיעה, דבר עם האודיולוג או עם רופא אף אוזן גרון כדי להבטיח תיקון מתאים ואופטימלי ולסייע במניעת הסיכון לדמנציה ולירידה קוגניטיבית".

השימוש במכשירי שמיעה יכול להועיל גם לאלה שהחלו להראות סימני ירידה בקוגניציה. לפי המחקר החדש, מטופלים יכולים להפיק תועלת מהמכשירים גם אם לא השתמשו בהם לפני הופעת הסימנים. "על פי הניתוח שערכנו, גם למטופלים שכבר אובחנו עם ליקוי קוגניטיבי קל (דמנציה מוקדמת) והשתמשו במכשירי שמיעה היה סיכון נמוך בכ-20% להידרדר לדמנציה," אמר ד"ר טאן. "זה אומר שאף פעם לא מאוחר להתחיל להשתמש במכשירי שמיעה, אבל טיפול מוקדם עשוי לעזור לשמר את מירב הקוגניציה".

נושאים קשורים:  דמנציה,  ירידה בשמיעה,  מכשיר שמיעה,  קוגניציה,  מחקרים,  חדשות
תגובות