חדשות

מחקר בסין: סמן ביולוגי בשתן עשוי לאפשר גילוי מוקדם של אלצהיימר

מחקר עם מאות משתתפים הראה שרמות גבוהות של חומצה פורמית בשתן עשויות להיות סמן ביולוגי לדמנציה הקשורה לאלצהיימר

למשתתפים עם אלצהיימר היו רמות גבוהות משמעותית של חומצה פורמית בשתן מאשר אלה עם קוגניציה בריאה. צילום: אילוסטרציה

במחקר שנערך לאחרונה בסין גויסו מאות משתתפים עם קוגניציה בריאה או רמות שונות של דמנציה כדי לחקור סמנים ביולוגיים למחלת האלצהיימר. החוקרים התמקדו בחומצה פורמית בשתן, תוצר של פורמלדהיד, ומצאו שרמות גבוהות בשתן של חומר זה עשויות להצביע על פגיעה בקוגניציה.

ממצאי המחקר, שפורסם בכתב העת Frontiers in Aging Neuroscience, עשויים להוביל לפיתוח בדיקה זולה ונגישה לאיתור מוקדם של אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה, כגון דמנציה של גופיפי לוי ודמנציה וסקולרית. תסמיני מחלת אלצהיימר כוללים: בעיות זיכרון ותקשורת, שינויים במצב הרוח ושינויים התנהגותיים. בשלב מאוחר יותר, התסמינים כוללים קושי בבליעה, דיבור והליכה.

לפני תחילת שנות ה-2000, נתיחה שלאחר המוות היתה השיטה היחידה לאשר שלאדם יש מחלת אלצהיימר או סוג אחר של דמנציה. כיום ניתן לבדוק את נוכחותם של סמנים ביולוגיים הקשורים למחלת אלצהיימר, כגון בטא-עמילואיד 42, המרכיב העיקרי של פלאק עמילואיד במוח, על ידי ביצוע ניקור מותני. אפשרות נוספת היא לחפש חריגות בסריקות PET.

ישנם כמה טיפולים שעוזרים להפחית את חומרת תסמיני האלצהיימר ולהאט את התקדמות המחלה, אך הם לא מרפאים את המחלה. לדוגמה, דונפזיל או גלנטמין הן תרופות שמפחיתות את תסמיני המחלה, ותרופה בשם lecanemab עשויה להאט את התקדמותה.

כיוון שבדיקות למחלת אלצהיימר הן יקרות ואינן נגישות לכולם, החוקרים בחרו לבדוק נוכחות של סמנים אפשריים בשתן, וספציפית - חומצה פורמית. הם בחרו בתרכובת הזו בהתבסס על מחקר קודם שלהם על סמנים ביולוגיים של מחלת אלצהיימר, בו גילו שמטבוליזם חריג של פורמלדהיד הוא מאפיין מפתח של פגיעה קוגניטיבית הקשורה לגיל.

לצורך המחקר גייסו החוקרים 574 משתתפים ממרפאת הזיכרון של בית חולים בשנחאי. הם סיווגו את המשתתפים לחמש קבוצות על סמך ביצועיהם במבחני תפקוד קוגניטיביים; הקבוצות נעו בין קוגניציה בריאה (71) לחולים באלצהיימר (113), כאשר יתר החולים סווגו לשלוש קבוצות של ליקוי קוגניטיבי בכמה רמות.

החוקרים אספו דגימות שתן מהמשתתפים כדי לנתח את רמות החומצה הפורמית שלהם וגם לקחו דגימות דם לניתוח DNA. השוואת רמות החומצה הפורמית בין הקבוצות הראתה שיש הבדל בין המשתתפים עם קוגניציה בריאה לעומת אלה עם רמה מסוימת של פגיעה. לכל הקבוצות עם רמה מסוימת של ירידה קוגניטיבית היתה רמה גבוהה יותר של חומצה פורמית בשתן לעומת קבוצת הקוגניציה הבריאה. בנוסף, למשתתפים עם מחלת אלצהיימר היו רמות גבוהות משמעותית של חומצה פורמית בשתן מאשר אלה עם קוגניציה בריאה. המדענים מצאו גם מתאם שלילי בין רמות חומצה פורמית בשתן לבין בדיקות קוגניטיביות בתחומי הזיכרון והקשב.

נדרש מחקר נוסף, אך ממצאי המחקר מצביעים על כך שחומצה פורמית בשתן יכולה לזהות ירידה קוגניטיבית. בדיקה זו היא נגישה וזולה והיא עשויה לאפשר זיהוי מוקדם של ירידה קוגניטיבית הקשורה למחלת אלצהיימר ולאפשר התערבות מוקדמת יותר במהלך המחלה. כיוון ששינויים במחלת אלצהיימר מתחילים בערך 20 עד 30 שנה לפני האבחנה, ובדרך כלל לא מזוהים עד שנגרם נזק משמעותי, גילוי מוקדם יכול להוביל ליותר אפשרויות טיפול והזדמנויות לתכנון טיפול עתידי עבור החולים.

נושאים קשורים:  דמנציה,  אלצהיימר,  מחקרים,  חומצה פורמית,  חדשות
תגובות