חדשות

"חגורת פרקינסון" – שכיחות המחלה גבוהה יותר בצפון אמריקה

במחקר חדש נמצא כי התחלואה בפרקינסון באזורים גיאוגרפיים מסוימים בארה"ב ובקנדה גבוהה ב-50% יותר ממה שחשבו בעבר

מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש מצא שהשכיחות השנתית של מחלת פרקינסון היתה גבוהה ב-50% מההערכות הקודמות, עם כמעט 90,000 מקרים בשנה בקרב אנשים בני 65 ומעלה בארה"ב ובקנדה. המחקר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה ופורסם בכתב העת NPJ Parkinson’s Disease.

מחקרים קודמים קטנים יותר הראו שמספר המקרים החדשים בשנה נע בין 40 אלף ל-60 אלף. המחקר הנוכחי התבסס על נתונים מחמש קבוצות אפידמיולוגיות בארה"ב ובקנדה.

כיוון שגורם הסיכון העיקרי לפרקינסון הוא הגיל, שיעורי התחלואה עולים עם הגיל. בכל הגילאים, השכיחות היתה גבוהה יותר בגברים מאשר בנשים.

בתוך ארה"ב עצמה נמצאה קבוצת מחוזות עם שכיחות פרקינסון גבוהה במיוחד באזור המערב התיכון ובדרום המדינה. שיעורי תחלואה גבוהים נמצאו גם בדרום קליפורניה, דרום מזרח טקסס, מרכז פנסילבניה ופלורידה. האזורים מכונים בשם "חגורת הפרקינסון" והיא זוהתה לראשונה בשנת 2005.

החוקרים כותבים שההערכות לשכיחות מחלת הפרקינסון השתנו כנראה מסיבות רבות, כולל האופן שבו מקרים מזוהים ומאובחנים והמיקום הגיאוגרפי של המחקר. הם סבורים שהשכיחות הגבוהה של המקרים ב"חגורת הפרקינסון" עשויה לנבוע מאופי האוכלוסיה, הטיפול הרפואי המוענק או גורמים סביבתיים. הבנת המקור של הווריאציות הללו תהיה חשובה עבור מדיניות שירותי בריאות, מחקר ותכנון טיפולים עתידיים במחלה.

החוקרים בדקו את שיעור התחלואה בפרקינסון בשנת 2012 בקרב חמש קבוצות אפידמיולוגיות בצפון אמריקה. הם השתמשו בנתונים של מדיקייר בארה"ב; שירות הבריאות של אונטריו, קנדה; השירות הרפואי של צפון קליפורניה, מחקר הזדקנות בהונולולו ופרויקט אפידמיולוגי שנערך במדינת מינסוטה.

החוקרים חישבו שכיחות מותאמת גיל ומין של מחלת פרקינסון בקרב אנשים בני 65 ומעלה עבור כל מערך נתונים, ולאחר מכן חזרו על הניתוחים עבור אנשים בני 45 ומעלה בשלושה מערכי נתונים (אונטריו, צפון קליפורניה, ומינסוטה) שהכילו מידע על אנשים צעירים יותר.

חמש הקבוצות הכילו נתונים של 6.7 מיליון שנות אדם בוגר מגיל 45 ומעלה ו-9.3 מיליון שנות אדם של בני 65 ומעלה. אצל קשישים, אומדני התחלואה המתואמים נעו בין 108 ל-212 ל-100,000 אנשים. בקרב גברים, ההערכות הללו היו 162 עד 277 ל-100,000 אנשים; ובקרב נשים ההערכות היו 66 עד 161 ל-100,000. עבור אנשים בני 45 ומעלה, ההערכות נעו בין 47 ל-77 ל-100,000 והיו גבוהות יותר בגברים.

השכיחות היתה שונה בין הקבוצות בשל הבדלים בשיטות האבחון של המקרים. גורמים נוספים כמו השכיחות של גורמי סיכון גנטיים באוכלוסיות מסוימות או חשיפה לרעלנים סביבתיים במקומות מסוימים עשויים גם הם למלא תפקיד, ציינו החוקרים.

החוקרים ציינו שמגבלות המחקר כללו סיווג שגוי והטיית בחירה. ההערכות לשנה הנוכחית עשויות להיות גבוהות יותר בגלל שכיחות נמוכה יותר של עישון, שכיחות מוגברת של סיכונים כמו חומרי הדברה, והכרה גדולה יותר של תסמיני פרקינסון.

מחקר שכיחות תחלואה לשנת 2018 העריך שכ-930,000 אנשים בארה"ב יחלו במחלת פרקינסון בשנת 2020. נתון זה צפוי לעלות ל-1,238,000 בשנת 2030, בהתבסס על תחזיות מפקד האוכלוסין.

החוקרים סבורים שתוצאות המחקר עשויות לסייע באסטרטגיות לניסויים קליניים ולשפוך אור על אזורי הסיכון לפרקינסון שבהן ייתכן שיהיה צורך להשקיע משאבים נוספים כדי לאבחן את המחלה ולטפל בה.

נושאים קשורים:  פרקינסון,  ארה"ב,  קנדה,  חדשות
תגובות