חדשות

חשד: בחינות ההסמכה לרופאים מתמחים בגריאטריה ופנימית הודלפו

כמה מתמחים שהשאלות לבחינה הגיעו גם לידיהם טרם מועדה התלוננו בפני הר"י, אך בפועל לא נעשה דבר | העו"ד שמייצג את המתמחים שהתלוננו מאיים לעתור לביהמ"ש כדי לעצור את הליך הסמכת הרופאים

בחינות רישוי ברפואה. אילוסטרציה

בחינות ההסמכה האחרונות שנערכו לרופאים מתמחים בגריאטריה וברפואה פנימית הודלפו מספר ימים קודם לכן. כמה מהמתמחים התריעו על כך בפני ההסתדרות הרפואית, אך בפועל לא נעשה דבר. על כך דיווחה מיכל קורן קריב במאקו.

מבחני ההתמחות מתקיימים בחודש יוני מדי שנה, אך על פי הדיווח השנה התקיים בחודש מרץ מועד נוסף של מבחן שלב א' בהתמחות בפנימית ובגריאטריה, שנועד, כך על פי הדיווח, במיוחד עבור ארבעה מתמחים שלא עברו את שלב א' של המבחן בשנת 2022.

על פי הדיווח, מבחן ההסמכה האחרון של שלב א', שהתקיים ב-13 ביוני, הודלף עלי ידי הארבעה ונשלח לכ-120 מתמחים שניגשו אליו מספר ימים טרם מועד המבחן. אחד המתמחים שהתכונן למבחן והתעלם מהשאלות שנשלחו אליו טרם הבחינה, לא עבר אותה בשל שתי נקודות שחסרו לו והגיש ערעור שנדחה. כעת הוא ייאלץ ללמוד שוב למבחן בשנה הבאה. לעומת זאת, כל אותם מתמחים שכן השתמשו במבחן המודלף, לטענתו, עברו בציונים גבוהים.

המתמחים שהתלוננו סיפרו כי רוב הנבחנים יצאו מהבחינה אחרי כשעה עד שעה וחצי וכי השאלות שהיו במבחן היו זהות לאלו שהודלפו. הם התלוננו על כך בפני האחראים במועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, ולדבריהם הם נענו ש"עניין החשד נבדק וכרגע אין לנו הוכחות להדלפה".

עו"ד אילן בומבך, המייצג את המתמחים המתלוננים, שלח מכתב דחוף להר"י שקרא לבטל את הבחינה לאלתר ולקיים מועד חדש. הוא דורש מהר"י לבצע תחקיר יסודי על הדלפת הבחינה ולחייב את המתמחים לגשת שוב לבחינה חדשה. "אם הר"י לא תעצור את הבחינה לאלתר, אגיש עתירה דחופה לבית המשפט שיעצור את הליך הסמכת הרופאים. מדובר פה בחיי אדם, ומחריד לחשוב שהר"י תאפשר לאנשים שלא עברו את הבחינה באופן צודק, להיות רופאים", ציין עו"ד בומבך.

נושאים קשורים:  בחינת רישוי ברפואה,  חדשות,  עו"ד אילן בומבך,  רשיון לרפואה,  ההסתדרות הרפואית
תגובות
אנונימי/ת
04.09.2023, 20:40

שתיקת הצרצרים? מדוע ההתנהלות במקרה הזה שונה מאשר במקרה ההדלפה שנתגלתה בזמנו בבחינת הרישוי לסטאז'רים?
וממתי יש מבחן שלב א' נוסף עבור נבחנים בודדים או בכלל, ומדוע?
סיפור מאוד מוזר שסביר שיתפוצץ ברעש גדול בבית משפט ובתקשורת במקום לנטרל את הבעיה בהיותה קטנה.

אנונימי/ת
04.09.2023, 21:34

כל עוד עיקר העבודה בבתי החולים הוא בשעות הבוקר, ורק בבקרים יש ישיבות, דיוני מקרה, וביקורים מודרכים עם מומחים, כל פיתרון לקיצור התורנות, שמשמעו בפועל הפחתה נוספת בזמן בו המתמחה נחשף להדרכה וחינוך רפואי, ( שכן אם כיום המתמחה נעדר בבוקר לאחר התורנות, עתה הוא יעדר לפני ואחרי התורנות ). צפוי לפגוע באיכות הטיפול, בהוראת המתמחים, וכנראה לא באמת לשפר את איכות החיים.