חדשות

בר סימן טוב מציע לכלול את הביטוח הסיעודי בחיסכון הפנסיוני

מנכ"ל משרד הבריאות אמנם אישר את ההסכם לביטוח סיעודי בין ה"כללית" ל"הראל", אך הודיע כי ההסכם מוגבל וקופות החולים לא יוכלו להמשיך למכור ביטוחי סיעוד בתום 2024

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות. צילום: גיל יערי/ פלאש 90

"מדינת ישראל עשתה את המהפכה של ביטוח בריאות ממלכתי ושל פנסיית חובה ועכשיו צריך לבצע מהפכה דומה בביטוח הסיעודי. צריך לוודא שלקשישים בישראל יש מקורות הכנסה להבטיח קיום בכבוד גם אם הם נהפכים לסיעודיים", כך אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, בראיון למירב ארלוזורוב בדה מרקר.

הצעתו של בר סימן-טוב להפוך את ביטוח הסיעוד לחיסכון לטווח ארוך מגיעה על רקע המשבר הסיעודי שנובע, בין השאר, בשל העלייה בתוחלת החיים. כזכור, חברות הביטוח הראל שמבטחת את קופת החולים כללית, "הפניקס" שמבטחת את קופת החולים מכבי ו"מנורה מבטחים" שמבטחת את קופות החולים מאוחדת ולאומית, הודיעו לקופות שהן מפסיקות את ההסדר ביניהן והחשש היה כי הקופות לא יצליחו לעמוד בתשלומים עתידיים לחולים סיעודיים.

ב"כללית" העריכו כי בסוף חודש דצמבר לא תוכל הקופה להמשיך לשלם את קצבאות הביטוח הסיעודי למבוטחיה. ה"כללית" אף פנתה בעניין לבג"ץ ובהמשך לדיון נמסר כי מתקיימים מגעים לכך שחברת הראל תמשיך לבטח את מבוטחי קופת החולים כללית.

בר סימן-טוב הגביל את ההסכם בין ה"כללית" ל"הראל" לשנה אחת בלבד, ובמכתב ששלח לראשי הקופה קבע כי "יש ליצור מתווה אחר שאינו מתבסס על הקופות השונות כבעלות פוליסה". כלומר, כפי שכותבת ארלוזורוב, משרד הבריאות "כבר גיבש את עמדתו לאסור על קופות החולים להמשיך למכור ביטוחי סיעוד בתום 2024".

מנכ"ל משרד הבריאות אמר בראיון כי "בתוך עשור או שניים, הביטוח הסיעודי ייהפך לאירוע של חיסכון לטווח הארוך", ועל פי הצעתו הביטוח הסיעודי ייכלל בחיסכון הפנסיוני, כך שחלק מהחיסכון הפנסיוני יופנה בעת הצורך למימון טיפול סיעודי בקשיש. כך, למעשה הביטוח הסיעודי מפסיק להיות ביטוח ונהפך לחיסכון כפוי. עוד המליץ לשקול ביטוח בריאות ממלכתי דרך הביטוח הלאומי כקיצבת סיעוד רחבה לצד קיצבת זיקנה.

הכתבה מתייחסת למחלוקת בנושא הביטוח הסיעודי בין  בר סימן טוב לממלא מקום ראש רשות שוק ההון, עמית גל. בר סימון טוב מאשים את גל בכניעה לאינטרסים של חברות הביטוח ובכך שהפתרון שקידם פגע במבוטחי הסיעוד בלי לגבות מחיר כלשהו מחברות הביטוח. כידוע, בעוד משרד הבריאות הוא המפקח הראשי של קופות החולים, ביטוחי הסיעוד שלהן כפופים לפיקוח של אגף התקציבים באוצר ו"המלחמה ביניהם הותירה את קופות החולים קרועות באמצע ולא אפשרה לקדם פתרון מוסכם למשבר", מציינת ארלוזורוב.

נושאים קשורים:  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב,  ביטוח סיעודי,  ביטוח פנסיוני,  חברות הביטוח,  קופות החולים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
14.12.2023, 23:59

30/40 שנים משלמים ואין ביטחון שב-2025 אפשר יהיה ליהנות מהביטוח ששולם במשך שנים רבות מאד!