חדשות

Nature: מחלת אלצהיימר הועברה בין בני אדם באמצעות הורמון גדילה

מחקר קטן מעורר הדים: תסמיני דמנציה נקשרו להורמון גדילה ממקור אנושי שקיבלו מטופלים לפני עשרות שנים | סלע המחלוקת: האם חלבונים שגורמים למחלות נוירודגנרטיביות יכולים לעבור לאדם בפרוצדורות רפואיות?

אלצהיימר. "בנסיבות מסוימות", כתבוהחוקרים, "מחלת אלצהיימר ניתנת להעברה". צילום: אילוסטרציה

תסמיני דמנציה מוקדמים נקשרו לקבלת הורמון גדילה ממקור אנושי שקיבלו אנשים בילדותם, לפני עשרות שנים - כך עולה ממחקר קטן, שפורסם לאחרונה בכתב העת Nature Medicine ותומך בהשערה שנויה במחלוקת, לפיה ניתן להעביר חלבונים הקשורים למחלה הנוירודגנרטיבית מאדם לאדם באמצעות פרוצדורות כירורגיות.

החוקרים בחנו שמונה מקרים של אנשים שקיבלו בילדותם טיפול בהורמון גדילה אנושי שמקורו בבלוטת יותרת המוח של גופות (פרקטיקה שאינה קיימת עוד) ומצאו כי חמישה מהם אובחנו מאוחר יותר עם קריטריונים של מחלת אלצהיימר מוקדמת.

חמישה מהמטופלים, בשנות החמישים לחייהם, היו בחיים במהלך המחקר. שלושת האחרים מתו בגילאים 57, 54 ו-47. החוקרים מצאו אצל החמישה תסמינים התואמים לדמנציה מוקדמת ושלושה מתוך החמישה הללו אובחנו עם מחלת אלצהיימר לפני המחקר. ארבעה מהחולים החלו לחוות תסמינים בין הגילים 48 ו-49. החולה הנוסף החל לסבול מתסמינים בגיל 55.

"מצאנו שפתולוגיה עמילואיד-בטא יכולה לעבור ולתרום להתפתחות מחלת אלצהיימר", אמר ד"ר גארגי בנרג'י, המחבר הראשון של המחקר, חוקר במכון למחלות פריון באוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL) בתדרוך לעיתונאים.

"ההעברה הזו התרחשה בעקבות טיפול בהורמון גדילה וכללה טיפולים חוזרים ונשנים עם חומר מזוהם, לעתים קרובות במשך מספר שנים", אמר ד"ר בנרג'י. הוא הדגיש כי "אין שום אינדיקציה לכך שמחלת אלצהיימר יכולה להירכש ממגע קרוב או במהלך מתן טיפול שגרתי".

על פי המחקר, תסמיני דמנציה מוקדמים של החולים עשויים להיות תוצאה של העברה אפשרית של חלבון עמילואיד בטא, שהוא מרכיב מרכזי במחלת האלצהיימר וביצירת פלאק במוח. החוקרים סבורים שחלבון עמילואיד-בטא, שהיה קיים בתכשירים ההורמונים, הגיע למוח וגרם לנזק. מבקרי המחקר מדגישים כי גודלו הקטן מגביל את חשיבות הממצאים.

בכתבה על המחקר ב-CNN מצוין כי למרות שהממצאים אינם מצביעים על כך שמחלת אלצהיימר יכולה להיות מידבקת, או להתפשט כמו זיהומים ויראליים או חיידקיים, הם מעלים שאלות חדשות לגבי אלצהיימר ומחלות ניווניות אחרות.

כל המבוגרים שהשתתפו במחקר סבלו ממחסור בהורמון גדילה (HGH) בילדותם וקיבלו הורמוני גדילה. הם היו חלק מקבוצה של לפחות 1,848 אנשים שטופלו בהורמון גדילה ממקור אנושי שהגיע מבלוטת יותרת המוח של גופות בבריטניה בין השנים 1959 ל-1985. בטיפול זה נעשה שימוש באותה עת גם באזורים אחרים של העולם, כולל בארה"ב והוא הופסק לאחר שנמצא קשר בינו להופעתה של מחלת קרויצפלד-יעקב (CJD) אצל המטופלים.

המחקר מצביע על כך שמחלת אלצהיימר עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה חוזרת לאורך שנים לטיפולים ב-HGH שמקורו בגופות, שהזדהם על ידי פריונים, חלבונים שנמצאו קשורים למחלות נוירודגנרטיביות כגון מחלת קרויצפלד-יעקב.

בנסיבות מסוימות, כותבים החוקרים, מחלת אלצהיימר עשויה להיות מועברת באופן דומה לזה המתרחש במצבים הידועים כ"מחלות פריון", משפחה של הפרעות נוירודגנרטיביות פרוגרסיביות נדירות, הידועות כקשורות לחלבוני פריון. למרות שאלצהיימר אינה מחלת פריון, כמה מחקרים נפרדים מצביעים על כך ששני החלבונים עמילואיד בטא וטאו, סימני היכר למחלת אלצהיימר, מתנהגים כמו פריונים.

ד"ר ג'ון קולינג', המחבר הראשי של המחקר, מנהל המכון למחלות פריון בקולג' יוניברסיטי בלונדון, אמר בתדרוך עיתונאים כי "נראה שמה שקורה באלצהיימר דומה מאוד במובנים רבים למה שקורה במחלות הפריון האנושיות כמו קרויצפלד-יעקב וזה מעלה תהיות ביחס לגישות טיפוליות למחלת אלצהיימר".

בשנת 2015 החוקרים תיארו "ראיות אפשריות" לכך שהעברת החלבון עמילואיד בטא מהורמון גדילה של גופות למטופל אפשרית ובהמשך, ב-2018, הם חקרו זאת בעכברי מעבדה.

"כעת אנו מספקים ראיות לכך שבנסיבות מסוימות מחלת אלצהיימר ניתנת להעברה", כתבו החוקרים מהקולג' האוניברסיטאי בלונדון ומבית החולים הלאומי לנוירולוגיה ונוירוכירורגיה בבריטניה. עם זאת, הם מוסיפים כי סוג זה של העברה הוא "נדיר" ואין טענה כי עמילואיד בטא יכול להיות מועבר בין אנשים בפעילויות יומיומיות או בטיפול רפואי שגרתי מודרני.

"לאחר שהופסק השימוש בהורמוני גדילה אנושיים עוד בשנות ה-80 עקב חששות לגבי העברת מחלת קרויצפלד-יעקב, הופעלו נהלים קפדניים כדי למזער זיהום צולב. אך לאור הממצאים הללו, החוקרים ממליצים לבחון הליכים רפואיים כדי להבטיח שמקרים נדירים של העברת אלצהיימר כמו זה לא יקרו בעתיד", אמרה ד"ר סוזן קולהאס, מנהלת מחקר ושותפויות בארגון הבריטי לחקר אלצהיימר (Alzheimer's Research UK) על המחקר החדש.

"מחקר זה מצביע על כך שבנסיבות נדירות מאוד מחלת אלצהיימר עלולה להיות מועברת בין בני אדם באמצעות הורמון גדילה אנושי מתורמים שנפטרו. יש להדגיש כי טיפול זה אינו בשימוש היום והוחלף בהורמון גדילה סינתטי", הדגישה ד"ר קולהאס בהצהרה כתובה שפורסמה על ידי שירות המדיה המדעי הבריטי. "חשוב גם להדגיש שזהו המקרה המתועד היחיד של העברת אלצהיימר בין בני אדם".

נושאים קשורים:  אלצהיימר,  חדשות,  מחקרים,  הורמון גדילה
תגובות

איפה הקישור למחקר המקורי?

05.02.2024, 20:20

אנא הקליקי על המילים Nature Medicine (מופיע בכחול בהיר)
https://www.nature.com/articles/s41591-023-02768-9